Hiç böyle Renault 9 gördünüz mü?

Hiç böyle Renault 9 gördünüz mü?

Renault 9 ülkemizin vazgeçilmez otomobil modellerinden biridir. Az yakar çok kaçar tanımının ta kendisidir. Nadir olsa da otomatik ve klimalı versiyonları caddelerimizde hala bulunabilmektedir.

1981 yılında tanıtımı yapıldıktan sonra 1982 yılında üretimine başlanan Renault 9 yılın otomobili seçilmiştir.

Son 57 yılın en iyi otomobil modelleri

Türkiye’de dahil olmak üzere toplamda 9  farklı ülkede üretilmiştir. (Fransa, İspanya, Tayvan, Amerika Birleşik Devletleri ( AMC ), Kolombiya, Arjantin, Meksika ve Yugoslavya)

Cabrio Renault 9 Alliance

Renault 9 Alliance Renault’un Amerikan pazarına sunduğu modeldir. Fransada  üretimi başlayan Renault 9 ve 11 serisi araçların Amerikan pazarında da satılması için AMC (American motor Cooporation) firmasıyla bir anlaşma imzalanmış. 1983-1987 yılları arasında Kuzey Amerika’da satılan Alliance gerek dış görünümü gerek iç tasarımı gerekse de motor versiyonları ile Avrupa modellerinden farklıydı.2 ve 4 kapılı sedan modelleri ile satılan Alliance 1984 yılında Renault 11 Encore’un pazar girmesiyle 3 ve 5 kapılı olarak da satılmaya başlanmıştır.1987 yılına kadar Kenosha, Wisconsin fabrikasında 623673 adet üretilmiş.

Ülkemizde hiç görmediğimiz cabrio versiyonu 1985 yılı içerisinde “convertible” Alliance modeli adı ile tanıtılmış.. Amerika pazarındaki en ucuz üstü açık otomobillerden olan Alliance sedan versiyonuna göre %40 daha pahalıya satılmakta imiş. Donanım olarak sedan versiyonuna göre daha zengin olan modelde klima, hız sabitleyici, elektrikli 4 camlar gibi donanım seçenekleri bulunuyormuş.

 

 

Yazının burasına kadar geldiyseniz türünün tek ve eşi benzeri olmayan Renault 9 modelini görmeye çok yaklaştınız demektir.

Renault 9 TC 2000 race car

Motor geliştiricisi ve motor sporları uzmanı Arjantinli Oreste Santiago Antonio Berta adındaki mühendis motor geliştiricisi ve motor sporları uzmanı Renault tarihinde önemli bir yere sahip imiş. Renault fabrika takımı için geliştirdiği geliştirdiği  IKA Torino ile 1967, 1969, 1970 ve 1971 yıllarında şampiyonluklar kazanmasını sağlamış.

Oreste ve ekibi bu sefer Renault 9 modelini yarışlar için hazırlamışlar. Renault Fuego modelinin 2.2 litre atmosferik motorunu 200 beygire yükselttikleri Renault 9 bugüne kadar benzerine rastlamadığımız bir yarışçıya dönüşmüş.

Fuego’nun motorunda sadece egzantrik milini değiştirerek standart motordan 200 beygir güç elde eden Oreste bu motoru otomobilin içine yerleştirmişler.

Ortadan motorlu ve arkadan itişli hale gelen Renault 9 modeli  TC 2000 yarışları için tamamen yeniden inşa edilmiş. Renault Arjantin tarafından hazırlatılan bu otomobil o dönem pistlerde yarışmakta olan Fuego’nun yerini alması planlanmış.

Hazırlanan ve testleri yapıldıktan sonra başarılı bulunan bu proje ne yazık ki hiç bir zaman hayata geçmemiş.

Genişletilmiş çamurlukları, çok büyük bir spoiler, takla kafesi ve bir yarış otomobilinde olması gereken her şeye sahip olan Renault 9 acaba “sıkıcı” görüntüsünden dolayımı hiç bir zaman pistlere çıkamadı bilmiyoruz.

Türünün tek örneği olan Renault 9 Arjantin’deki Museo de Autos en Cordoba müzesinde sergilenmeye devam ediyor.

Not: en alt bölümde otomobilin 1985 yılında çekilmiş tanıtım videosunu bulabilirsiniz.

 

 

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.