Heico Sportiv: Dünyanın en güvenli otomobilini kırmak

Dünyanın en güvenli otomobilini kırmak başlığını gördüğünüzde eğer yazılım veya chip tuning işlerine biraz meraklıysanız ne demek istediğimizi hemen anlamışsınızdır.

Kırmak kelimesi ile bir yazılıma müdahale edildiğini veya yazılımın değiştirildiğini açıkladıktan sonra bahsi geçen dünyanın en güvenli otomobilinin hangisi olduğuna bir bakalım.

İsveç çeliği dersek bir çok kişinin aklına Volvo markası gelecektir. Sağlamlığı ve güvenlik konusunda yarattığı teknolojileri ile sektörün öncü markalarından bir olan Volvo hız limitleri ile ilgili bazı sınırlandırmalar uygulamaya başladı. Bütün modellerinde 112 mil yada 180 km km  maksimum hız limiti ile otomobillerini satışa sunan Volvo bir tuner-yazılımcı tarafından kırıldı.

volvo heico sportivo

Almanya’da yer alan yazılım ve performans hizmeti sunan Heico Sportiv adındaki şirket 1989 yılından bu yana Volvo kullanıcılarına hizmet veren bir markadır. Volvo Selekt sertifikalı olan Heico Sportiv 150 den fazla kullanılmış Volvo modelleri satmakta olup, hasarlı araç onarımı, teknik destek ve kendi logolarını taşıyan body kit ve jant modelleri satmakta.

volvo_heico_sportiv_içtenyanmalıotoblog (7)

Gelelim kırılan Volvo ve yazılımına

Otomobillerin işletim sistemlerine müdahale ederek harici yazılımlar günümüzde oldukça yaygın bir uygulama haline geldi. Ülkemizden örnek vermek gerekirse bir çok yazılım veya tuning markası performans otomobilleri başta olmak üzere ticari araçlara da yakıt ekonomisine yönelik yazılımlar yapmaktalar.

Dünyanın en güvenli otomobili olarak bilinen Volvo’ya yapılan işlem olan hız limitini arttırmak ise ülkemiz yazılımcıları için oldukça basit ve sıradan bir işlem. Ülkemizde satılan ticari kamyon/kamyonet/panelvan gibi araçlar AB normlarına uygun olarak 90 km/h limiti ile satılmaktadır. Sürücülerin yada şirket sahiplerinin yaptıkları ilk iş araçları satın alır almaz en yakın yazılım firmasına giderek bu hız limitini 5/10 dakikalık bir yazılım müdahalesinden sonra kaldırmak, iptal ettirmek oluyor.

Yazılım ile limitleri açılan bu markaların aslında yazılımlarının güvenlik altında olmadığı ve dışarıdan müdahale edilebildiğini gözler önüne seriyor. Peki Volvo gibi güvenliğin en üst düzeyde olduğu bir markanın yazılım, işletim sistemine girmek bu kadar kolay mı? Volvo mühendislerinin şifreleme yada Fire Wall olarak adlandırılan güvenlik duvarlarını kırmak bu kadar basit olabilir mi?

Sorunun cevabı evet bu kadar kolay. Hacker’ların dünyanın en üst düzeyde korunan ülkelerini hack’lediklerini düşünürsek Volvo‘nun işletim sistemine girmek çok zor olmasa gerek.

Heico Sportiv‘in hız limitini kaldırma işleminin fiyatları ise oldukça pahalı.

60 serileri benzin ve dizeller: 1284 Euro
60 serileri hibritleri: 1370 Euro
90 serileri benzin ve dizeller: 1456 Euro
90 serileri hibritleri: 1543 Euro

Diğer Volvo modelleri için
Hibrit modelleri: 1112 Euro
Benzin ve dizel modelleri: 1198 Euro

Yapılan yazılımlar 60 ay yada 150 bin km  garanti kapsamındadır.

 

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir