Hastaneye giden Corona doktoruna ceza….

Koronavirüs Covid19 sebebi ile ülkemiz ve bütün dünya zor ve çaresiz günler yaşamaya devam ediyor.

Bütün dünyayı etkisi altına alan virüs nedeni ile can kayıplarındaki sayılar azalmaya başlamış olsa da bu pandemi sebebi ile 325 bin kişi hayatını kaybetti.

Yazıya konu olan olay ise canını hiçe sayarak gece gündüz demeden, evlerine gidemeden hayat kurtaran sağlık personellerimizden birine yazılan trafik cezası ile ilgili.

Manisa’da görev yapmakta olan ve adının paylaşılmasını istemeyen kadın doktorumuz uzman bir cerrah imiş. Salgın sebebi ile Covid19 polikiliniğinde  görevlendirilen hanım efendi inanılmaz bir olay yaşamış.

Doktor eksikliği sebebi ile başka bir hastanenin Covid19 polikiliniğinde görevlendirilen  doktor hanım ilk defa kendi otomobili ile gitti hastanenin yolunu kaybetmiş. Sabah saatlerinde hastanenin yerini cep telefonundaki navigasyon yardımı ile bulmaya çalışan doktor polis ekipleri tarafından yol kenarına çekilmiş.

Yanına gelen memur beyleri gördüğünde hastaneye ulaşmak için yardım alabileceğini düşünen kadın doktor bambaşka bir durum ile karşılaşmış. Memur beyler kadın doktorun elinde cep telefonu görmeleri sebebi ile ceza yazacaklarını söylemişler.

Trafik kanunlarına göre 73/c maddesini uygulayan memur beyler doktor hanıma 288 lira tutarındaki cezayı verip hastaneyi aramaya devam etmesini söylemişler.

73/C maddesi nedir: Seyir halinde cep veya araç telefonu ya da benzer haberleşme cihazlarını kullanmak,
73/C  maddesi hangi durumlarda uygulanmaz: Cep ve araç telefonları ile benzeri haberleşme cihazlarının sürücüler tarafından çeşitli elektronik sistemler vasıtasıyla ele alınmadan kullanılıyor olması halinde bu madde hükümleri uygulanmaz.

Doktor hanım elindeki cep telefonunu ve açık olan navigasyon ile hastanenin yerini aradığını söylemiş ve yardım istemiş olsa da memur beyler her zaman yaptıkları gibi kuralları hatasız ve olması gerektiği gibi uygulamışlar!!!

Cezasını alan doktor hanım hastanesinin yerini bulmuş ve Covid hastalarına bakmak için hayatını hiçe sayarak görevini icra etmiş. Her akşam balkonlardan alkışladığımız, bizim için hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanlarına emekleri ve paha biçilmez özverileri için sonsuz teşekkür ederiz.

Bizler acil servislerde yakınlarımız ile ilgilenecek personellerin bir kaç dakika dahi geç kalmalarına tahammül edemezken memur beylerin hem doktor hemde bir  hanımefendi olması sebebi ile daha anlayışlı olmalarını, ceza yerine hastaneyi bulmasına yardımcı olmalarını beklerdik.

Doktor hanıma “cezaya itiraz edecek misiniz” diye sorduk ve itiraz etmeyeceğini memur beylerin görevlerini yaptıklarını söyledi.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.