Gymkhana 11 yeniden Subaru Impreza

Gymkhana serisi 10 bölüm oldu ve Ken Block ile 5 kıtada sınırları zorladı.

Ken Block tarafından biraz eğlence biraz da reklam amaçlı olarak 2005 yılında snow board pistinde kar tepelerinden uçarak başlamıştır. Sahibi olduğu ayakkabı markası DC Shoes için çektiği bu videolar internette büyük bir ilgi çekmişti.

KEN BLOCK

Gymkhana ilk videosu ise Vermont Sportscar tarafından modifiye edilmiş Subaru Impreza WRX STI ile ortaya çıkmıştı. Youtube’da milyonlarca kez izlenen bu videoda terk edilmiş bir havaalanında biraz ralli biraz drift karışımı ile Subaru’nun limitleri zorlanmıştı.

O kadar çok izlendi ve sevildi ki serinin devamı geldi.

Vermont Sportscar ve bir çok sponsorun sayesinde devamı gelen videolarda 2008 model yeni HB Subaru Impreza ile çılgın showlar izlemiştik.

Devam eden yıllarda bu sefer en büyük sponsor Ford olmuş ve Ford modellerinin en uç noktalarda modifiye edilmiş hallerini görmüştük. Focus, Fiesta, Escort Mustang ve son olarak F150 kamyonet en üst seviye modifikasyonlara sahipti.

İngiltere, Dubai ve Çin gibi ülkelerde gaz kesmeden devam eden Ken Block ve Gymkhana serisi toplamda 10 bölüm oldu. 11. bölüm ve serinin geri kalanı için projelerde çok büyük değişikler olmuş.

Ken Block ve Ford’a veda…

Bu akımı başlatan Ken Block artık pistlerde yada özel parkurlarda ayrılıyor. Yerini arkadaşı ve bir çok motor spor organizasyonunda adını duyurmuş olan pilot ve dublör sürücü Travis Pastrana‘ya bırakıyor.

Yeniden Subaru

Yazının başında adından bahsettiğimiz Vermont Sportscar ve onun hazırladığı bir Subaru Impreza WRX STI ile bu seri yoluna devam edecek. Subaru markasının dünya ralli şampiyonasında (WRC) yarıştığı dönemlerde teknik ortağı İngiliz Prodrive firması olmuştu. Subaru’nun USA ralli takımının ise otomobillerini geliştiren ve inşa eden motor sporları markası ise  Vermont Sportcars markasıdır.

Subaru dünya ralli şampiyonasında yer almıyor olsa da Amerika’daki ralli yarışları için ve dünya genelinde yapılan Rallycross şampiyonaları için Subarular hazırlıyor. Subaru of America’nın resmi ortağı olan bu motor sporları markası bu sefer siyah bir canavar yaratmışlar.

subaru

Ford ile sponsorluk ortaklığını bitiren Gymkhana ilk başladıkları otomobil markası olan Subaru ile devam edecekler.

Seri üretim olarak satılan ve alt yapı olarak bir ralli otomobiline dönüştürülmeye en uygun markalardan biri olan Subaru ve modeli Impreza baştan sona yeniden inşa edilmiş.

Teknik verileri açıklanmamış olsa da widebody olarak isimlendirilen geniş çamurlukları, ve otomobilinin dışındaki bir çok parçanın karbon fiberden yapıldığını fotoğraflardan görebiliyoruz.

Motor kaputundan yukarı doğru çıkan egzoz sitemi ise cadde modifikasyonlarından bildiğimiz bir görüntü.

11. Gymkhana Travis Pastrana ve bu siyah Subaru ile çekilecek. Havaalanında test sürüşleri yapılmaya başlanmış olup yakın zamanda yeni bölümü izleyeceğiz.

Subaru Impreza WRX STI

ilk test sürüşünün videosunu

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.