GTR motorlu 850 beygir Ford Focus

Ford Focus ilk kez 1992 yılında Genevre otomobil fuarında tanıtılmıştır. Günümüz tasarımları için dahi radikal bir tasarım olan bu ilk konsept evrilerek 1998 yılında bildiğimiz Focus haline dönüşmüştür.

Ralli parkurlarında kendini kanıtlayan Escort modelinin yerini almış olan Focus günümüzde 4. nesli ile yollara devam ediyor.

Konsept modelden 7 sene sonra 1 nesil Focus’u Avusturalyalı tasarımcı olan John Doughty  tasarlamış. Bu yazımıza konu olan inanılmaz swap projesi de yine Avusturalyalı bir garaj tarafından yapılmış.  Pace Innovations adındaki bu garaj Focus’u yeniden inşa etmişler ve eşi benzeri olmayan bir canavar ortaya çıkmış.

2014 model  sedan 4 kapılı bir Ford Focus seçilerek tamamen parçalarına ayrılmış. Profesyonel yarış otomobillerinde kullanılan tüp şasi yönetimi ile yeniden inşa edilmiş ve motor önden arkaya alınmış.

Focus’ta kullanılmak üzere Ford markasının 8 silindirli motorları düşünülmüş. Lakin gerekli performans ve dayanıklılık için bir Japon markası tercih edilmiş.

 

Nissan Skyline R35 GTR motoru olan 6 silindirli VR38DETT kullanılmış. Garaj Avusturalya’da olunca Japon markalarına  ulaşmak daha kolay oluyor heralde…

6 Silindir ve çift turbolu GTR motoru güçlendirilmiş. Blok içi tekrar doldurulan motor iki adet kocaman Garett turbo iile donayılmış. Yapılan modifikasyonlar sonucunda motordan 850 beygir güç alınmış.

Sadece motor değil…

Focus’un arka bölümüne GTR motoru ile birlikte yine GTR’ın 4 çeker sistemi de adapte edilmiş. 6 ileri otomatik şanzımanı düz kesim diye bilinen dogbox dişlileri ile güçlendirilmiş. Gövde panelleri kompozit malzemeden üretilerek otomobil hafifletilmiş.

Sonuç olarak ortaya 1000 kilogramın altında, 850 beygir gücünde, 4 tekerlekten çekişli bu canavar çıkmış.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.