Fuardan çalınan konsept Skoda Tudor

Eski Çek markası olan Skoda  Alman  VAG grubu bünyesine geçtiğinden bugüne kadar inanılmaz bir evrim geçirdi.

Günümüzde tamamen VAG grubunun tasarımı, mühendisliği ile üretilen ve diğer grup bünyesindeki otomobiller ile aynı alt yapıyı paylaşan Skoda için bilmediğimiz bir konsept var.

Superb 2001 yılından itibaren 2019 yılının sonun kadar Avrupa’da toplam 741 bin 991 adet satış rakamına ulaşmayı başarmıştır. Yazıya konu olan Skoda’nın ağır topu Superb referans alınarak inşa edilen bu coupe sedanın adı Tudor olarak kayıtlara geçmiş. Bu model adı markanın 1946 ile 1952 yılları arasında  71 bin 59 adet üretilmiş olan modelden esinlenilmiştir.

Tudor 2002 yılında ilk kez fuarlarda sergilenmeye başlandığında oldukça beğenilmiş. Ön yüzünde hiç bir değişiklik olmayan Tudor konseptinin arka bölümünde ise değişen tek şey stoplar olmuş. Ölçüleri ve tasarımında değişiklik olmayan stop aydınlatmalarının sadece iç dizaynı yenilenmiş ve C tipi bir görüntü elde edilmiş.

İç meknda da tamamen yeni bir tasarım yerine mevcut olan Superb’nin konsoluna bir kaç küçük dokunuş yapılmış. Kaliteli oniks ve fildişi renkli malzemeler, navigasyon ve klima için iki farklı ekranının yanında 3 kollu spor görünümlü bir direksiyon mevcut.

Coupe ve sedan olan bu  tasarım için Audi‘den alışkın olduğumuz güçlü bir motor ve 4 çeker sistemi hayal etmiş olabilirsiniz ama ne yazık ki bunların hepsine sahip değil. 2.8 litrelik 6 silindirli ve 190 beygir gücünde motoru olan Tudor sadece önden çekişli olarak tasarlanmış.

Seçilen koyu kırmızı renginin de bir anlamı var.2002 yılında çıktığı ilk otomobil fuarı olan Cenevre’de kahverengi olan Tudor bir sonraki fuara çıkmadan önce koyu kırmızıya boyanmış. 1946 yılında üretilen ilk Tudor’da kullanılan bu veya çok yakın olan kırmızı Çek Skoda’nın tarihini yine bir gönderme olarak kayıtlara geçmiş.

Gelelim fuardan çalınma hikayesine.

İkinci  gösterimi olan ve  Hindistan’da sergilenen Skoda Tudor fuarın sonlanması sırasında esrarengiz şekilde ortadan kaybolmuş. Fuar alanından nasıl ve kimler tarafından çalındığı bilinmeyen Tudor aylarca Hint polisi tarafından aranmış olsa da ne yazık ki bulunamamış 😀 😀

Skoda yetkililerinin 2002 yılında otomobil fuarlarında en çok gösteriş yapmayı beklediği model iken çalınmış olması büyük hayal kırıklığı yaratmış.

Skoda’nın ve Hint’li polislerin ümitlerini kestikleri Tudor aylar sonra eski bir tren garında terk edilmiş halde bulunmuş. Hırsızlar tarafından oldukça yıpratılan otomobil Skoda yetkililerine teslim edilmiş. Aracın fuar kondisyonunda bir hale gelmesi için tekrar elden geçmesi gerekmiş.

Günümüzde  Çek Cumhuriyeti’nin Orta Bohemya bölgesinde, Prag’ın 50 km kuzeydoğusunda olan Mladá Boleslav şehrindeki Skoda müzesinde sergilenmektedir.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.