Fransa’da Polestar satışları yasaklandı

Fransa’da Polestar satışları yasaklandı.

Polestar nedir: Volvo’nun 1996 yılında pist yarışlarındaki performans takımının adıdır. Volvo modellerini yarış otomobillerine çeviren bu mühendislik departmanı 2013 yılında Volvo’nun S60 ve V60 modellerini cadde kullanımı için modifiye etmişler ve satışa sunmuşlardır.

Günümüzde Volvo’nun performans ve elektrikli otomobilleri üzerine çalışan Polestar ayrı bir marka olarak yoluna devam ediyor.

Polestar

Dünyanın en güvenli otomobillerinin başında gelen Polestar için Fransa’da satılması yasaklandı. İlginç olan şu anda bu markanın Fransa’da resmi olarak satışının olmadığı halde yasaklanmış olması ve satışı olmamasına rağmen bir de 150 bin euro cezaya çarptırıldı.

Saçmalıklar abidesi Fransa…

Satışı olmayan Polestar hangi sebep ile yasaklandı ve para cezasına çarptırıldı diye merak ediyorsanız yüksek sesle gülmeye hazır olun 🙂

Citroen yetkilileri Polestar markasını Fransız mahkemelerine şikayet etmişler. Bu şikayetin ve davanın sebebi ise Polestar markasının logosunun Citroen logosuna benziyor olmasıymış.

polestar logo

Citroen logosu ne anlama geliyor?

Citroen markasını  1919 yılında kuran Andre Citroen endüstriye dişli imalatı yapan bir sanayiciymiş. Citroen logosu da çapraz dişlilerden esinlenerek ortaya çıkmış bir tasarım olmuş.

CITROEN
 
Polestar logosunun anlamı ve yasaklanması

Kurulduğu günden bu yana mavi fon üzerine beyaz renkle yazılan Polestar yazısı bir etiket olarak kullanılmış. Volvo tarafından ayrı bir marka statüsü kazandırıldıktan sonra ise kendilerine bir logo tasarlamışlar. Kutup yıldızı anlamına gelen Polestar ve onun logosunun anlamı  “Kuzey-Batı” ve “Güney-Doğu” yönlerini gösteren bir anlam ifade ediyor.

Citroen logosuna benzediği iddiası ile Fransız mahkemelerine şikayetçi olan Citroen yetkilileri davayı kazanmışlar. Satışı olmayan Polestar markasına satış yasağı ve para cezası veren Fransız mahkemelerinin benzerlik olduğunu kabul ettikleri iki logoyu alt bölüme ekliyoruz.

Polestar logosuna şaşı bak Citroen olsun gibi komik ve Fransızların saçmalamasına gülüp geçiyoruz 🙂

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.