Ford mu sandınız? Hayır o bir Hyundai !!!

Ford mu sandınız? Hayır o bir Hyundai !!!

1950 yılının Eylül ayında Tuğgeneral Tahsin Yazıcı komutasındaki 5090 kişilik Türk ordusu Kore’ye gönderilmiş ve 721 askerimiz dünyanın diğer ucunda yaşanan Kore iç savaşında hayatlarını kaybetmişlerdir. Ruhları şad olsun.

hyundai

Fotoğraftaki Ford Taunus ile yukarıdaki yazdığımız tarihin ilgisi nedir diye soruyor olabilirsiniz ve hemen açıklamaya başlayalım.

2. dünya savaşı 1945 yılında bitmiş ve Japonya işgalindeki Kore bağımsızlığına kavuşmuştu. Savaştan 2 yıl sonra sanayi devrimi her ülkeye uğrarken Kore’de de bir otomobil markası doğmuş ve Hyundai otomobil – inşaat şirketi kurulmuştur. 1950 yılında başlayan iç savaş Korelileri Kuzey ve Güney olarak ikiye bölmüş, bu iç savaş boyunca 3 milyon insan ölmüştür.

BM üyesi olarak ülkemizden de giden askerler sayesinde bu iç savaş sonlandırılır ve Hyundai markası kaldığı yerden hayatına devam eder. 1947 yılında kurulan Hyundai yaşanan savaşlar ve bölünmeler sonucunda otomotiv sektörüne 1967 yılında tam anlamı ile giriş yapabilmiştir.

1968’de ilk Hyundai modeli üretilmeye başlanıyor…

Birçok markanın yaptığı gibi ilk model olarak başka bir markanın lisansı kullanılarak üretime başlanmış ve yapılan bu anlaşma Ford ile gerçekleştirilmiştir. Ford Cortina lisansı Güney Koreli Hyundai tarafından kiralanmış ve İngiliz Cortina Kore Ulsan’da üretilme geçmiştir.

ilk hyundai ford cortina
Ford Cortina

1976 yılına kadar Cortina ve sonraki yıllarda ülkemizdeki adı ile Taunus modelini üretmeye devam eden Hyundai bu otomobilleri kendi mühendisleri tarafından geliştirmek istemiş fakat Ford buna izin vermemiş.

FORD HYUNDAİ KORE
FORD HYUNDAİ KORE

Boynuz kulağı ve Ford’u geçer….

8 yıl boyunca otomobil üretmeyi öğrenen Koreliler Ford’u kovalar ve kendi otomobillerini yapma kararı alırlar. Tekerleği yeniden keşfetmek yerine yine İngiliz Leyland markasının mühendislerini Hyundai bünyesine transfer etmişler.

hyundai

İngiliz mühendisleri ile birlikte yeni otomobilleri için tasarım konusunda yollar her zaman olduğu gibi İtalya’ya çıkmış ve İtalDesign stüdyosu ile çalışarak ilk Hyundai otomobilini ortaya çıkartmışlar.

Bir İngiliz, bir İtalyan, bir de Japon…

İngiltere’den mühendisler, İtalya’dan tasarım ve Japonya’dan motor gelir ortaya ilk Hyundai modeli Pony çıkar. Hyundai’nin ilk modeli olan Pony’nin kaputunun altında bir Japon markası görev yapmaya başlamış.

Hyundai Pony

Yapılan anlaşmalar sonucunda Hyundai Pony’nin motor kaputunun altında Mitsubishi motorları ve aktarma organları göreve yapar. Mitsubishi’nin 4G kod numarasına sahip 4 silindirli motorları 1200cc 4G36, 1400cc 4G33, 1600cc 4G32 hacimlerine sahiptiler.

İlk nesil 1976 ile 1982 ve ikinci nesli ise 1982 ile 1990 yılları arasında coupe, hb, vagon ve pickup gövde seçenekleri mevcutmuş.

Mitsubishi motorlu Hyundai Pony

Güney Koreliler İngilizlerin Ford lisansı ile üretim yaptıktan sonra kendi markalarını, yerli otomobillerini yaratmak gerektiğini düşünerek harekete geçmişler ve başarmışlar. Üretilmeye başladığından itibaren Arjantin, Kolombiya, Ekvador, Mısır, Belçika, Hollanda ve İngiltere’ye ithal edilmiştir.

Hyundai günümüzde dünyanın en büyük 3 üreticisinden biri konumundadır.

Yazı bitti ve şimdi gelelim çıkarmamız gereken derse.

23 Temmuz 1968 yılında Tofaş (Türk Otomobil Fabrikası A.Ş.) ülkemizde Fiat ortaklığı ile kuruldu. Bu noktadan sonra Fiat bünyesinde yarım yüzyıldır üretim yapan ülkemiz neden Hyundai gibi bir girişimde bulunmadı yada bulunamadı??

Not: Korelilerin İngiltere, İtalya ve Japonya’dan transferler ile Hyundai markası oluşturulabilirken, 1961 yılında tamamı Türklerden oluşan DEVRİM otomobili üretilmiştir!

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.