Ford otomatik şanzıman sorunu

Ford otomatik şanzıman sorunu

Ülkemizde her zaman olduğu gibi haber kanallarında böyle konular yerine komik youtube videoları ile haber saatlerinin içini dolduruyorlar.

FORD OTOMATİK ŞANZIMAN SORUNU

 

Out of Gear

Ford markasının üretmiş olduğu otomatik vitesli otomobiller ile ilgili Amerikalı Detroit Free Press isimli basın kuruluşu bir araştırma başlatmış. Bu araştırmanın adı ise “Out of Gear” olarak kayıtlara geçmiş.  Bu araştırma Ford markasının sorun çıkartan otomatik şanzımanları olan “powershift” ile ilgili.

Markanın çalışanlarının kendi aralarındaki maillerde bahsi geçen şanzımanın hatalı olduğu ve bu hatayı bildikleri halde araçlara montajlarının yapılmaya devam etmesine karar verdiklerinin yazışmalarının ortaya çıkması ile patlak vermiş.

Bahsi geçen “powershift” sorunlarından dolayı defalarca aracını garantiden veya garanti dışından yaptırmak zorunda kalan kullanıcıların şikayetçi olmaları da bu durumu destekleyerek konu mahkemeye taşınmış.

Powershift sikayetleri nelerdir?

Ford için 100 milyon dolardan daha büyük bir maliyet oluşturması beklenen otomatik vites sorunları şu şekilde sıralanıyor. “vites değiştirme sırasında kayma, sarsıntı, vites değiştirirken tereddüt, vites küçültmede gecikmeler ve ani veya gecikmeli hızlanma. ”

Bu sorunlu modeller ve üretim yılları hangileri?

Focus için 2012 – 2016, Fiesta için ise 2011 – 2016 yılları arasında üretilmiş modelleri kapsıyor. Kaynaklar içinde dizel veya benzinli motor ayırımı yapılmadığı için bu sorunun hangi yakıtı kullanan Ford’lar olduğu bilgisine ne yazık ki ulaşamadım.

Kullanıcıların mahkeme başvuruları ve onların avukatları ile Ford arasında süren hukuk mücadelesi devam ederken ilk kez Ford yetkilileri tarafından yapılan açıklama şaşırtıcı oldu. 2017 yılından bu zamana kadar hataların giderilmesi için toplamda 47.477.327 dolar harcandığı ve bu sorun sebebi ile 2666 adet aracın Ford tarafından geri satın alındığı bilgisi paylaşıldı.

Fordun “GİZLİ” başığı ile kurum içi yazışmalarında bu sorun için DPS16 güncellemesi adını kullanmışlar. Devam eden hukuk süreci sonuçlandıktan sonra Ford için ne kadar zarar edeceği ve tazminat ödeyeceğini göreceğiz.

350 bin Ford modelinin etkilendiği bu durumdan ülkemiz kullanıcıları etkilendi mi? Yada bu sorunlara benzer sorunlar yaşanıyor mu? sorularının en iyi cevapları sosyal medyada bu yazıyı okuyan Ford kullanıcılarından gelecektir.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir