Ford Fiesta üretimi bitti

Ford Fiesta üretimi bitti

Ford markasının Transit modelinden sonra en uzun üretim yaptığı ürünü Fiesta’dır. Üretimine 1976 yılında başlayan Fiesta günümüze kadar 18 milyon adet üretilmiştir.

Tarihi boyunca sayısız başarılara ve ödüllere sahip olmayı başaran Ford Fiesta’nın ilk ödülü ise üretime başladıktan sadece 2 yıl sonra gelmiştir. 1970’li yılların ortasında tüm dünyayı olumsuz etkileyen petrol krizi ve devamında gelen büyük buhran yılları üreticileri büyük ve hantal otomobiller üretmekten vazgeçirmiştir. 

Bu kriz yıllarında ortaya çıkan Fiesta için o dönem için çok stratejik olan  “işletme ve bakım maliyetlerinin azaltılmasına örnek teşkil eden katkı” için Birleşik Krallık Tasarım Konseyi Verimlilik Ödülü’nün sahibi olmuştur Ödül 1978’de İngiltere Prensi Philip tarafından takdim edilmiştir. 

İlk olarak 3 kapılı versiyonlarının üretimi durduruldu ve 2023 yılının sonunda ise Ford Fiesta tarihin tozlu sayfalarına karışacak. Sonuncu Fiesta Almanya Köln’deki Ford fabrikasında üretilecek ve yerini Ford Puma’ya bırakacak.

Ford’un oldukça duygusal veda videosunu da eklemeden geçmeyelim.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir