Fiat Tipo kırılan jantlar sebebi ile geri çağırıldı

Fiat Tipo kırılan jantlar sebebi ile geri çağırıldı

Fiat Tipo yada ülkemizdeki adı ile Egea C segmentinde Bravo ve Linea’nın yerini aldı . Tipo, Torino , Mirafiori’de Centro Stile Fiat tarafından tasarlandı ve Fiat Grubu ile Koç Holding’in ortak girişimi olan Tofaş tarafından ortaklaşa geliştirildi

Fiat markasının 2015 yılında üretimine başladığı bu model ülkemizde EGEA, Avrupa’da TİPO ve Meksika’da Dodge Neon olarak satılmaktadır.

2015 yılından 2021 yılı başına kadar Türkiye’de 242 bin 691 adet, Avrupa’da 408 bin 958 adet ve Meksika’da 11 bin 975 adet satış ile toplamda 663 bin 894 satış rakamına ulaşmıştır.

Kırılan jant uyarısı

Avrupa Komisyonu (European Commision) ya da tam adıyla Avrupa Toplulukları Komisyonu, yaklaşık 16.000 personelle desteklenip 27 komisyon üyesinden oluşan Avrupa Birliği politikalarının tasarlayıcısı ve koordinatörü, başka bir deyişle Avrupa Birliği’nin yürütme organıdır. Bu kurum AB ülkelerinde satılan ürünlerin denetiminden sorumludur.

Avrupa Komisyonu’nun yaptığı testlerde Fiat Tipo’da kullanılan jantların kırılabileceği ve kazaya sebep olabileceği tespit edilmiş. Yapılan resmi açıklama da “Arızalı tekerlek jantları yorulma kırılmalarına neden olabilir. Sonuç olarak, tekerlekler hasar görebilir ve bu da aracın yol tutuşunu olumsuz yönde etkileyerek kaza riskini artırır. Ürün, motorlu araçlar ve römorkları ile bu araçlara yönelik sistem, aksam ve ayrı teknik ünitelerin onaylanması ve piyasa gözetimi ve denetimine ilişkin Yönetmelik’e uygun değildir.” ifadeleri kullanılmış.

Yapılan geri çağırmadan etkilenen otomobiller 13 Nisan ve 28 Eylül 2021 tarihleri ​​arasında üretilmişler. Konu ile ilgilil Fiat markasının geri çağırma kodu 6383 olup bilginin gerçekliğini kontrol etmek isteyenler için Eruopean Commission’un resmi web sayfasının linkini buraya bırakıyoruz.

European Commision’un sorumlu olduğu AB üye ülkeleri Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan’dır.

Bu ülkelerde satılan model adı Tipo olduğu için geri çağırılan otomobil Fiat Tipo olarak kayıtlara geçmiştir. Türkiye yada otomobilin Dodge Neon olarak satıldığı Meksika’da bu geri çağırma yapılacak mı bilmiyoruz?

Avrupa’ya gönderilen Tipo’larda kullanılan jantlar ülkemizdeki Egea’larda kullanıldı mı ne yazık ki bununla ilgili bir kaynağa sahip değiliz.

Yapılan geri çağırmaya otomobilinizin dahil olup olmadığını yetkili servislere danışabilirsiniz. Kırılan jant sebebi ile yapılan geri çağırmadan servis çalışanlarının bilgisi yoksa konu ile ilgili European Commission’a ait yukarı bıraktığımız linki gösterebilirsiniz.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir