Fiat Doblo ABS/ESC hatası ile geri çağırıldı

Fiat Doblo ABS/ESC hatası ile geri çağırıldı

Fiat’ın enişte arabası olarak bilinen Doblo modeli ilk defa  25 Temmuz 2000 tarihinde ilk duyurusu yapılmış, 28 Kasım 2000 tarihinde satışa sunulmuştur.

Tofaş tarafından tasarlanan ve geliştirilen model olan Doblo ülkemiz dışında Rusya, Brezilya ve Vietnam’daki Fiat fabrikalarında üretilmektedir.

Yazımıza konu olan haber ise Fiat Doblo’nun hayati önem taşıyan ve yüksek riskli kazalara sebep olabilecek ABS/ESC arızası oldu.

ABS ve ESC nedir?

ABS: (Anti-lock Braking System)-(Kilitlenme Karşıtı Frenleme Sistemi): Taşıtların her türlü yük durumunda bütün yol koşullarında ve çeşitli süratlerdeki zorunlu durumlarda yapılacak ani frenlemelerde tekerleklerin kilitlenmesini önleyerek direksiyondaki tam hakimiyeti sağlayan fren sistemidir.

ESC: (Electronic stability control)-(elektronik stabilite kontrolü): Çekiş kaybını ( savrulma ) algılayarak ve azaltarak bir aracın dengesini geliştiren bilgisayarlı bir teknolojidir.

ABS (kilitlenme önleyici fren sistemi) kontrol ünitesi arızalı olabileceği, ABS/ESC (elektronik stabilite kontrolü) işlevinin azalmasına ve kaza riskinin artmasına neden olabileceği ortaya çıkmış.  Fiat yetkililerinin kabul ettiği ve 6325 numaralı geri çağırma programını başlattığı açıklandı.

Bu geri çağırmadan etkilenen Fiat Doblo araçları 6 Haziran – 28 Aralık 2020 tarihleri ​​arasında üretilmişler. Hatalı üretim Doblo’lar ülkemizde geri çağırıldı mı? çağrılacak mı? sorularınızın cevabına aracınızın motor şasi numarasını bu linkten sorgulayarak öğrenebilirsiniz.

kaynak: Europe Commission

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.