Fiat 131 hybrid

Fiat 131 ibrido

1970 ve 1980’li yıllar ülkemizde de olmak üzere Avrupa’nın büyük bölümünde İtalyan markalarının üstünlüğü hakimdi dersek çok “abarth”mamış oluruz…
hybrid

Ülkemizeithal edilen markalar içinde bugüne kadar  çok satan marka her zaman Fiat olmuştur. 124 ve 131 modellerini sıfır olarak satın almak için aylarca sıra beklendiği dönemler olmuş.


Geçmişten günümüze kadar gelen 124 ve 131 modelleri halen yollarımızda gezmekte. Çürümeleri ile meşhur olan bu Fiat modelleri ülkemizde daha rahat benimsensin veya yerli bir marka gibi algılansın diye model adları “Murat” olarak belirlenmiştir.

Ülkemizde otomobillere az da olsa meraklı herkesin bildiği bu iki modelden 131 için tarihin tozlu sayfalarında çok ilginç ve pek fazla bilinmeyen bir detay var. İlk olarak bildiğimiz 131 için ülkemizde 1.3 ve 1.6 motorlarının dışında İtalya başta olmak üzere Mısır, Arjantin, İspanya ve hatta Amerika gibi birçok ülkede 1.8 – 2.0 ve 2.5 dizel motorlarının üretilmiş olduğunu hatırlatalım.

Gelelim en ilginç ve bilinmeyen 1980 model 131 Ibrido versiyonuna.

İbrido kelimesinin karşılığı sizlerinde anlayacağı üzere hybrid yani melezdir. 

Yukarıda yazdığımız motor seçeneklerinin dışında 131 modelinde hiçbir zaman kullanılmamış olan, Fiat 127 modelinde görev yapan 903cc’lik 33 hp gücünde bir motor adapte edilmiş. Buraya kadar her şey normal gibi gelse de asıl fantastik hikaye bundan sonra başlıyor.

hybrid

903cc 33 hp motora ek olarak bir de 24 kw gücünde (31hp) elektrik motoru ile melez hale gelen 131 türünün ilk örneklerinden biri olmuştur. Yenilikler bununla bitmiyor, 250 amper gücünde ve bagaja yerleştirilen piller fren enerjisi ile kendilerini şarj edebiliyorlardı. Kısacası rejenerasyon özelliğine sahipmiş ve ne yazık ki prototip olarak kalmış.

Günümüzde hibrid teknolojisi ile donatılmaya başlanan modellerin kabul edilirliği her geçen gün artıyor.  1980 yılında bizim Murat 131’i prototip dahi olsa hibrid olarak görmek şaşırtıcı bir detay olarak ictenyanmali.com sayfamızda yer alması gerektiğini düşündük. 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.