Fiat 131 hibrit

Fiat 131 ibrido

1970 ve 1980’li yıllar ülkemizde de olmak üzere Avrupanın büyük bölümünde İtalyan markalarının üstünlüğü hakimdi dersek çok “abarth”mamış oluruz…

İtalyan markaları içinde ülkemizi kasıp kavuran marka ise halen daha en çok satan marka Fiat olmuştur. 124 ve 131 modellerini sıfır olarak satın almak için aylarca beklendiği dönemler bunlar.
Geçmişten günümüze kadar gelen 124 ve 131 modelleri halen yollarımızda gezmekte. Çürümeleri ile meşhur olan bu Fiat modelleri ülkemizde daha rahat benimsensin veya yerli bir marka gibi algılansın diye yapılmış mıdır bilinmez ama model adları Murat olarak belirlenmiş.

Ülkemizde otomobillere az da olsa meraklı herkesin bildiği bu iki modelden 131 için tarihin tozlu sayfalarında çok ilginç ve pek fazla bilinmeyen bir detay var. İlk olarak bildiğimiz 131 için ülkemizde 1.3 ve 1.6 motorlarının dışında İtalya başta olmak üzere Mısır, Arjantin, İspanya ve hatta Amerika gibi birçok ülkede 1.8 – 2.0 ve 2.5 dizel motorlarının üretilmiş olduğunu hatırlatalım.

Gelelim en ilginç ve bilinmeyen 1980 model 131 Ibrido versiyonuna. İbrido kelimesinin karşılığı sizlerinde anlayacağı üzere hibrit yani melezdir. Peki bu ibrido neyin melezidir?
Yukarıda yazdığım motor seçenekleri üretim bantlarında yer almıştır. Fakat ibrido’da kayıtlara geçmemiş ve Fiat 127 modelinde görev yapan 903cc’lik 33 hp gücünde bir motor adapte edilmiş. Buraya kadar her şey normal gibi gelsede asıl fantastik hikaye bundan sonra başlıyor.

903cc 33 hep motora ek olarak bir de 24 kw gücünde (31hp civarı yapıyor) elektrik motoru ile melez hale gelen 131 türününün ilk örneklerinden biri olmuştur. Yenilikler bununla bitmiyor, 250 amper gücünde ve bagaja yerleştirilen piller fren enerjisi ile kendilerini şarj edebiliyorlardı. Kısacası rejenerasyon özelliğine sahipti. Ne yazık ki prototip olarak kalmıştır.

Günümüzde hibrit teknolojisi ile donatılmaya başlayan modeller ve bu modellerin kabul edilirliliği düşünüldüğünde 1980 yılında bizim Murat 131 hibrit’İn deneysel olarak dahi üretilmiş olması oldukça şaşırtıcı bir detay olarak İçten Yanmalı adını verdiğim sayfamda yerini almış oluyor.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir