Ferrari’ye Honda K24 motoru takmak

Neden Ferrari’ye Honda motoru takmak istersiniz?

Dikkatimizi çeken ve yazımıza konu olan Ferrai 308 için bir kaç detay bilgisi yazmasak olmazdı.

1938 doğumlu İtalyan tasarımcı Leonardo Fioravanti tarafından 1975 yılında tasarımı yapılmıştır. 1975 ile 1985 yılları arasında üretilmiş olan 308 modelinin GTB (coupe) ve GTS (targa) adında 2 farklı versiyonu varmış.

Atmosferik V8

308 için 2.9 litre V8 motor otomobile güç sağlamış. 8 silindirli olmasında rağmen düşük hacim sebebi ile ürettiği güç sadece 200 beygir ile sınırlı kalmış. Devam modeli niteliğinde üretilmiş olan 208 ise V8 motor 2 litre hacim ve turbo beslemeli olarak üretilmiş.

Neden Honda motoru?

Bu sarı renkli Ferrai 308’in sahibi olan Mike Burroughs aslında BMW meraklıları tarafından dünya çapında tanınan bir isimmiş. Modifikasyon ile değiştirdiği otomobiller camiada kabul gören Mike hiç kimsenin yapmadığı bir işe girişmiş.

Mike Burroughs’un modifiye ettiği otomobillerden bazıları

Mike Burroughs’a yöneltilen soruların başında neden Corvette V8 LS3 yada benzeri güçlü bir motor kullanmadığı olmuş. Mike şu cevap ile konuyu teknik olarak özetlemiş.

Mike: Ferrarinin arka bölümünde enine yerleştirilmiş bir motoru var. Bu motorun yerine Corvette yada benzeri boyuna konumlandırılacak bir motor kullanmak çok büyük mühendislik zorluklar çıkartacaktı. Bunun yerine 4 silindirli bir Honda motoru kullanmak çok daha kolay oldu.

 

K24 ve 1000 beygir.

Bir İtalyan oto sanayisi ata sözü dermiş ki; İtalyan otomobilleri yağ damlatmıyorsa karterde yağ kalmamış demektir…

İtalyanlar otomobil tasarımında tartışmasız dünyanın en iyi ülkesidir. Alman, Amerikan, İngiliz, Japon, Kore, Fransız otomobil markalarının bir çoğu İtalyan tasarımları ile ünlü olmuşlardır. Tasarımı bir aşk ile yapan İtalyanlar motor mühendisliği konusunda Almanlar, yada Japonlar kadar başarılı olamamışlardır ve Mike Burroughs bu fikir ile yola çıkmış.

Honda’nın K24 olarak bilinen 4 silindirli 2.4 litre hacmindeki atmosferik motoru 2001 ile 2016 yılları arasında Accord, Odyssey, Element, Stepwgn Spada 24T, Elysion, Edix ve C-RV modellerinde kullanılmıştır.

Japon mühendisler tarafından atmosferik olarak 150 ile 200 beygir güç üretecek şekilde inşa edilmiş olan bu motor modifikasyonlar ile 1000 beygire ulaşabiliyor.

Dünya rekoruna sahip 2000 beygire çıkartılan ve Civic’e takılan K24 detaylarına buradan ulaşabilirsiniz

3000 hp Audi R8 vs 2000 hp Honda Civic

Ferrari’nin narin, güçsüz V8 motoru için yedek parça sıkıntısı ve modifikasyon yapılması durumunda uygun forged malzemeler  bulanamayacağından dolayı Honda motoru tercih edilmiş.

Ferrari 308’i 52 bin dolara satın alabilirsiniz. Mike ise sarı 308’nin motorunu 11 bin dolara satmış. Bu iki fiyatlandırma arabanın motorunun ne kadar pahalı olduğunu ispatlıyor.

Diğer tarafta internette biraz gezerseniz 600/700 dolara yüzlerce satılık K24 motor bulabiliyorsunuz. (tabi ki yurt dışında)

Turbo besleme ile  Honda K24 motoru 1000 beygir güç üretecek ve bu İtalyan arabasını orjinalinden çok daha hızlı hale getirecek. Sadece motor değişimi değil alt takım olarak bilinen bütün mekanik aksam sıfırdan ve modifiye edilerek  yeniden inşa ediliyormuş.

Motor ve mekanik modifikasyonlar dışında otomobilin kaportası da yepyeni bir tasarıma geçiş yapıyor. Yabancıların widebody dedikleri yarış otomobillerindeki gibi şişirilmiş çamurluklar veya kocaman dodikler Ferrari 308’i daha modern göstermesi için kullanılmış. Bu işin uzmanlarından olan Japon Liberty Walk markası 308 için özel olarak ürettiği bu eklentileri BBS jantlar tamamlıyor.

Otomobilin inşası bittiğinde ortaya çıkacak olan 1000 beygir Honda motorlu Ferrari’nin videolarını sizlerle paylaşacağız.

 

FERRARİ FERRARİ FERRARİ

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.