Ferrari’lerin üzerine boya dökerek protesto ettiler

Ferrari’lerin üzerine boya dökerek protesto ettiler

Paris otomobil fuarında sergilenmekte olan Ferrari’lerin üzerine aktivistler siyah boya dökerek ve kendilerini zemine yapıştırarak eylem yaptılar. Görüntülerden anlaşılacağı üzere bu Ferrari‘ler markanın yeni modelleri değil. Muhtemelen Paris otomobil fuarında sektör ile ilgili bir markaya ait stantta sergilenen modeller olduğu oldukça belli.

XR adındaki aktivist grup egzoz emisyonlarının çevreye verdikleri zarara dikkat çekmek için yanlarında getirdikleri pankartları açarak Ferrari’lerin sergilendiği standı ele geçirdiler. Aktivistlerden birinin çantasından çıkardığı ve arabaların üzerine siyah boya yada benzeri bir sıvı döktüğü görüldü. Eylemi gerçekleştiren 11 kişinin tutuklandığı açıklandı.

Bu ilk değil

Scientist Rebellion adındaki başka bir aktivist grup bir kaç gün önce Almanya’nın kuzeyindeki Wolfsburg kentindeki bir Volkswagan müzesi olan Autostadt’ın zeminine ellerini yapıştırarak eylem yaptılar.

Aktivistlerin 24 saat boyunca Porsche stantında gerçekleştirdikleri eylemde Volkswagen’in Avrupa’nın en büyük ve dünyanın en büyük ikinci otomobil üreticisi olduğu iklim değişikliğinde büyük rol oynadığı ve sorumluluğu vardır olduğu için bu müzeyi seçtiklerini açıklamışlardı.

Aston Martin’e turuncu boya

Bir başka aktivist eylem ise geçtiğimiz hafta Londra’da Aston Martin showroom’una yapılmıştı.  Turuncu boya ile yapılan bu eylem Just Stop Oil  grubu tarafından gerçekleştirilmişti.

Roma’da yolu kapattılar

Aktivistler bu sefer İtalya’da kendilerinden bahsettirdiler. Roma’da bir çevre yolunu kapatarak gerçeklştirdikleri eylemde uzun süre kapanan yol hayatı durma noktasına getirmişti. “Yolu açın ben doktorum ve hastaneye  gitmem gerekiyor” diye eylemcileri ikna etmeye çalışan bir doktor eylemcilerin çevreci bu tutumlarını sonlandırmalarına ve polisler tarafından yol kenarına taşınmaları ile son bulmuştu.

Aktivistlerin ana başlıkları içten yanmalı motorların egzoz gazları ve elektrikli otomobillerin üretiminde yaşanan kirliliklerden oluşuyor.

Akıllara elektrikli otomobillerin çevreci mi yoksa otomotiv sektörünün yeni moda akımı mı olduğu soruları geliyor. Daha önce de sizlere Toyota’nın CEO’su Akio Toyoda’nın elektrikli otomobillerin çevreci olmadıkları konusunda yaptığı açıklamayı paylaşmıştık. Merak edenler için onun linkini de buraya bırakıyoruz.

Elektrikli otomobiller kirliliği arttırıyorlar

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir