Formula 1 pilotlarından Rusya’ya tepki

Formula 1 pilotlarından Rusya’ya tepki

Rusya’nın savaş ilan etmesi ve Ukrayna’ya saldırması bütün dünyanın tepkisi ile karşılanıyor. Bombardımanların yapıldığı ülkede siviller hayatlarını kaybediyorlar ve dünya lideri ülkeler bu vahşeti sadece izliyorlar.

Rusya ordusu Ukrayna’nın Donbas bölgesine girmesinin ardından saldırının boyutu gün aydınlanınca ortaya çıktı. Saldırıda birçok kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Ukrayna’dan yapılan açıklamada “Rusya’nın düzenlediği saldırılarda 8 kişi hayatını kaybetti, 9 kişi yaralandı” denildi. Korkunç görüntüler ortaya çıktı.

Formula 1 pilotlarından Rusya protestosu

Rusya Grand Prix’sinde sık sık Putin, bazen podyumda yer aldı ve Rus prömiyeri yarışla yakından bağlantılıydı ve kendi reklamını yapmıştı.  Pek çok kişi, 23-25 ​​Eylül tarihleri ​​arasında Soçi’de yapılacak Rusya yarışını belirleyen 2022 Formula 1 takviminde değişiklik yapılmasını istiyor.

VETTEL: Gitmeyeceğim

Formula 1’in en etkili sürücüleri şimdiden yarışın iptal edilmesi çağrısında bulundular. Sebastien Vettel , GP devam edecek olsa bile Rusya’da yarışmama sözü verdi. Dört kez dünya şampiyonu olan oyuncu, “Gitmemeliyim, gitmeyeceğim. Bu ülkede yarışmamalıyız, aptalca nedenlerle öldürülen masum insanlar için üzgünüm.” açıklamasını yaptı.  BBC , Vettel’in Ukrayna’daki olaylardan “şok” olduğunu ve Rusya’nın “çok garip ve çılgın bir liderliğe” sahip olduğunu söylediğini bildirdi.

 Max Verstappen

“Bir ülke savaştayken, orada yarışmak doğru değil”

 

Fernando Alonso

F1’in en iyisini yapacağından eminim ve sürücüler kendi kararlarını vermekte özgür olsalar da, bir yarışın devam edip etmeyeceğinin nihayetinde F1 yönetimine bağlı olacağını vurguladı.

Rus destekli Haas takımı toplantıdan çekildi

Haas F1 takım patronu Gunther Formula 1’in Barselona’daki sezon öncesi testinin ortasında yapılacaktı. Toplantıdan çekildiği açıklanan Haas takımı Amerikan ekibi olsa da sürücüsü Nikita Mazepin’in babasına ait bir şirket olan Rus sponsorlar Uralkali tarafından destekleniyor.

Rusya iptal olursa Türkiye gündemde

Rusya GP’nin iptal edilmesi durumunda Türkiye’nin olası bir yedek olabileceği söyleniyor. Dokuz yıllık bir aradan sonra Türkiye Pandemi’nin en çok vurduğu 2020 yarış takviminde bir yarışa ev sahipliği yaptı ve yine başarılı bir organizasyona imza atmıştı.

Rusya’ya gitmek istemeyen pilotların açıklamaları üzerine F1 yönetimi ne karar verecek merakla bekliyoruz.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir