Evraksız Ferrari F40 Türkiye’ye nasıl girdi?

Evraksız Ferrari F40 Türkiye’ye nasıl girdi?

Bazı otomobiller üretim bandından indikleri an itibari ile koleksiyon parçası olurlar. Bu otomobiller sınırlı sayıda üretilmiş olan süper spor otomobillerdir. Bu özeller kulübüne direkt giriş yapmak istiyorsanız bir Ferrari F40 almanız yeterli olacaktır.

Bu ikon otomobili özel iklimlendirme koşullarındaki müzelerde yada koleksiyoncuların garajlarında bulabilirsiniz. Yada Irak’ta çöl tozu altında terk edilmiş gibi bir halde görmek sizi şaşırtabilir.

Orta doğunun petrol krallarının sonsuz zenginlikleri içinde rahatça satın aldıkları ve hunharca kullanarak toz toprak içinde bıraktıkları otomobilleri zaman zaman internet ortamında görürüz. Lakin bu otomobilin hikayesi çok daha farklı.

Amerika’nın Irak’ı istila etmesinin üzerine Saddam Hüseyin’in ve ailesinin malları Irak halkı tarafından yağmalanmış ve yok edilmiş. Bu Ferrari F40 ve daha fazlası da Saddam Hüseyin’in otomobil meraklısı oğlu Uday Hüseyin’in koleksiyonunun bir parçası imiş.

Amerika’nın Irak’ı istila etmesinden önce gaddarlığı ve insanlara yaptığı zulümler ile bilinen Uday bir gün babası Saddam’ı kızdırmış. Bu kavganın üzerine Saddam Hüseyin oğlunun garajındaki bu özel otomobillerin büyük bölümünü benzin dökerek yakmış.

Irak’ın dağılmasından sonra Hüseyin ailesinin otomobillerinin bazıları halk tarafından yada Amerikalı askerler tarafından yok edilmiş, bazıları da belirsiz kişiler tarafından kaçırılıp kendi garajlarına kapatılmış.

Yazımıza konu olan Ferrari F40’da birileri tarafından gasp edilmiş ve bu tozun içinde kaderine terk edilmiş bir vaziyette bir evin arka bahçesinde tutuluyor. Bu F40’ın hikayesini duyan bir İngiliz Ferrari koleksiyoneri ve ratarossa  isimli garajın sahibi Irak’a giderek uzun uğraşlar sonucunda Ferrari’yi bulmuş.

Otomobil parçaları sökülmüş ve çalışmayan bir vaziyette kaderine terkedilmiş. Bu hali ile otomobilin sahibi olduğunu iddia eden kişi F40 için 300 bin dolar para istemiş. Otomobili satın almak için harekete geçen İngilizi ne yazık ki hayalleri gerçekleşememiş. Otomobili alamamasının sebebi ise Ferrari F40’a ait hiç bir evrakın bulunmaması imiş. Satın alması durumunda Irak dışına çıkartamayacak ve İngiltere’ye götüremeyeceği için otomobil hala Irak’ta kaderine terk edilmiş durumda.

Türkiye’de ne işi var?

Yazının bu bölümüne kadar otomobilin en kısa şekilde hikayesini yazdık. Şimdide parasını vererek satın alamayacağınız bu Ferrari F40 evraksız olarak Türkiye’ye nasıl girdi?

Ferrari F40 gasp eden sahibi tarafından tamir edilmesi için Türkiye’ye getirilmiş. Otomobilin tamir ve bakımlarını yapacak olan garaj otomobilin evraksız olması ve sahibinin belli olmaması sebebi ile otomobili bu kimliği belirsiz kişiye geri vermek istememişler.

Ustalarımızın geri vermedikleri bu evraksız Ferrari F40’ı bir süre ülkemizde alıkoymuşlar ve Iraklıya teslim etmemişler.  Otomobilin neden bir süre boyunca geri verilmediğini bilmiyoruz. Acaba evraksız olduğu için mi? yoksa tamir ücretini ödemedikleri için miydi?

Garajda evraksız Ferrari F40

Evraksız olarak ülkemize nasıl girdiğini anlayamadığımız bu otomobil uzun uğraşlar sonucunda aynı Iraklıya teslim edilmiş ve yine evraksız olarak ülkemiz sınırlarından çıkarak yine Irak’a götürülmüş.

Bizler otomobillerimize yurt dışından parça getiremiyorken ülkemize nasıl girip çıktığını çözemediğimiz bu klasik Ferrari F40 halen daha Irak’ta ve evraksız olarak bulunmakta. Restore edilmiş eski haline göre daha iyi ve çalışır durumda.


0

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir