EPGİS açıkladı: Mağduruz 

 

EPGİS açıkladı: Mağduruz

EPGİS (Enerji Pertrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası) oluşan akaryakıt zamlarından biz de mağduruz ve alt bölümde okuyacağınız yazılı açıklamayı Twitter hesabında paylaştı.

Yapılan her zam; bize yeni sermaye ihtiyacı demek.

Yapılan her zam; maktu olan kâr marjımızı yüzdesel olarak daha da aşağı düşürüyor. Satılan her bir litredeki dağıtıcı ve bayi kârı toplamı %9 ve bu da 1 liraya denk gelmektedir.

1 liranın, 55 kuruşu bayiye kalmaktadır.

Bu 55 kuruşun; 25 kuruşunakliyeye, 18 kuruşu banka ve kredi kartı komisyonuna gitmektedir. Bayinin satışlarının ortalama �’inde Kredi Kartı kullanmaktadır. Bunun getirdiğiparasal yük hiç de küçümsenmeyecek boyuttadır. Evet söz konusu nakliye bedeli, bayi kar payının yarısını ortadan kaldırmaktadır. Ne yazık ki dolum yerlerine uzak olan bölgelerde bayilerin ödediği nakliye bedeli, 55 kuruş olan bayi marjını, sıfır noktasına bile getirebilmektedir. Yıllarca bayilere ayrıca ödenennakliye bedelin bugün toplam dağıtım kar marjının içine konulması kabul edilemez.

Bize kalan 12 kuruş ile istasyonumuzdaki çalışanlarımızın maaşlarını, SGK, yemek, yol bedellerini, elektrik, suve diğer işletme giderlerini karşılamamız beklenmektedir.

Sermayemiz eridi, dayanacak gücümüz kalmadı. İşletmelerimizi kapatmak istemiyoruz.

Bizler devletimize bağlı dürüst esnaflarız, bu zor günleri beraberce atlatabilmek için EPDK’dan; yaşayacağımız kadar oranda yani en azından asgari ücretin artırıldığı oranda kâr marjımızın yükseltilmesini talep ediyoruz.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir