En iyi marka Subaru, en kötü marka JEEP

En iyi marka Subaru, en kötü marka JEEP

Daha önce Amerika’da en çok ölümlü kazaya karışan otomobiller listesini paylaşmıştık. Bu sefer ki araştırma  Amerika’da Consumer Reports tarafından tüketicilerden gelen bilgilere göre en iyi ve en kötü otomobil markaları listesini oluşturuyor.

Tüketici raporları (customer reports), Amerikan tüketici birliği tarafından Amerika’da aylık olarak yayınlanan bir dergidir. yayınlar, ürünler hakkında, kendilerinin yaptıkları test sonuçlarına göre, okuyucularına yorum ve karşılaştırmalar sunar.

Derginin yaklaşık 4 milyon abonesi ve yıllık 21.000.000 $ civarında test bütçesi bulunmaktadır ve böylesi bir güce sahip olan dergi, okuyuculara detaylı yorumlar sunar.

Her yıl marka sıralamaları, otomobil üreticilerinin yeni arabaları piyasaya sürmesi ve halihazırda piyasada bulunan araçlardaki sorunları düzeltmesiyle kaçınılmaz olarak gelen değişiklikler gösteriyor. 2022 yılı Subaru’nun genel olarak en iyi marka unvanını alıp Mazda’nın önüne geçmesiyle en tepede bir değişiklik yaşandı.

Liderler arasında en büyük sıçramalardan birini Audi sıralamada beş sıra tırmanarak yaptı. En çok yükselen ise Acura oldu ve bu yıl 11 sıra yükselerek daha da yukarılara adını yazdırdı. Tesla , otomobil üreticisinin Model S ve Model X araçlarına eklediği ve yol testi puanlarını etkileyen, kullanımı zor boyunduruk direksiyon nedeniyle yedi sıra düştü .

Tesla’nın saçma direksiyonu

 

Gladyatör kamyoneti ile güvenilirlik sorunu yaşayan Jeep , geçtiğimiz yıl en alt sırada bulunan Alfa Romeo yerini aldı.  Her markanın modelleri için genel puanların ortalamasını alarak yol testi performansı, öngörülen güvenilirliği, kullanıcı memnuniyeti ve güvenliği hesaba katarak her yıl karne hazırlanıyor. En üste çıkan markalar, model serilerinde en tutarlı performansa sahip olma eğilimindedir

Bu sıralama, yeni bir araba satın alırken araştırma yaparken yardımcı olabilir, ancak her markanın modelleri arasında farklara sahip olduğunu bilmek önemlidir.

Puanlama sistemi

Genel Puan: Dört temel faktöre dayanmaktadır yol testi, güvenilirlik, araç sahibi memnuniyeti ve güvenlik.

Yol Testi Puanı: Araçlar 50’den fazla test ve değerlendirmeden geçer. Öngörülen güvenilirlik derecelendirmeleri, Consumer Report’un yıllık  anketlerinde 17 bölgede üyeler tarafından bildirilen sorunlara dayanmaktadır.

Araç Sahibi Memnuniyeti: Consumer Report anketlerimizde  üyelerin şans verildiğinde aynı aracı tekrar satın alıp almayacaklarına dayanmaktadır.

Güvenlik ve emisyon:  Mevcut çarpışma testi sonuçlarının bir değerlendirmesini ve çarpışma önleme sistemleriyle birlikte gelen araçlara verilen ekstra puanları içerir. Yeşil ile belirtilen değerlendirme ise bir markanın Consumer Report tarafından testi yapılmış araçlarının kaçının en temiz, en düşük emisyonlu binek araçları arasında yer aldığını gösterir.

Not: Her markanın en az 2 modeli bu testlere girmek zorundadır ve sıralama bu şekilde oluşturulur.

Yapılan son araştırmaya göre 32 aracın yer aldığı listenin birinci sırasında Subaru markası ve son sırda Jeep markası yer alıyor.  Amerikalıların yaptığı araştırmanın ilk 10 sıralamasında hiç bir Amerikan otomobil markası yok. 6 Japon ve 4 Alman markasının yer aldığı toplam 32 markanın sıralaması altta yer almaktadır.

 

 

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.