En çok ölümlü kazaya karışan SUV’lar

SUV nedir?

SUV: Sport utility vehicle açılımının Türkçesi ise Spor Amaçlı Taşıt olarak çevirilir. SUV araçlar arazi formuna sahip binek otomobillerdir diye yazsak çok yanlış olmaz heralde.

Bir çoğu 4 çeker olmamasına rağmen araziye girebilecek gibi yerden yüksektir. Yerden yüksek olup araziye giremeyecek bu araçlar neden yerden yüksek yapılıyorlar? neden satın alınıyorlar?

Son 10 yılın vazgeçilmezi olan SUV modeller özellikle B segmentine yada diğer bir deyiş ile küçük sınıf otomobillerin satışlarını olumsuz etkiliyorlar. Kullanıcılar Avrupa ve dünyada aynı yada yakın miktardaki fiyatlara SUV araçları tercih ediyorlar.

Yerden yükseldikçe dengesizleşen SUV modeller arasında en çok ölümlü kazaya karışan marka ve modeller listesi yapılmış. Amerika’da yer alan iSeeCars isimli araştırma şirketi yaptığı araştırma sonucunda Amerika’da “en çok ölümlü kazaya karışan SUV’lar” listesini şu şekilde oluşturmuş.

Listeye giren markaların kalite yada güvenliğinden daha çok satış adetleri ve kullanıcı profilleri bu duruma en çok yön veren etken durumdur.

10 numarada en az ölümlü ve 1 numarada en çok ölümlü kazaya karışan markaları listeledik.

10. Chevrolet Equinox
9. Honda CR-V
8-Nissan Rogue – Xtrail
7. Subaru Forester
6. Mitsubishi Outlender
5.Buick Encore – Opel Mokka
4.Mitsubishi Outlander Sport
3. Lincoln MKT
2.Jeep Wrangler
1.Kia Sportage

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

2 thoughts on “En çok ölümlü kazaya karışan SUV’lar

 • Mart 23, 2020 tarihinde, saat 5:39 pm
  Permalink

  10 numaramı en iyisi yoksa 1 numaramı Uğur onu anlayamadım

  Yanıtla
  • Mart 25, 2020 tarihinde, saat 8:49 pm
   Permalink

   10 en az ölümlu ve 1 e doğru ölüm sayısı artıyor

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.