En çok ölümlü kazaya karışan otomobiller

Otomotiv teknolojisi son 150 yıl içinde büyük bir yol kat etti.

Yolların olmadığı, direksiyon yerine manivela olan otomobilleri geride bıraktık ve otonom teknolojisi ile artık otomobiller A noktasından B noktasına kendileri gidebiliyorlar.

Sürücülerin yaptıkları ve hatta yapacakları hataları önceden hesaplayarak kazaların önüne geçen otomobiller her geçen gün biraz daha akıllanıyorlar.

Terminatör filmindeki Skynet ve gelişen robotlar insan ırkını yok etmeye çalışmış, Matrix’te makinalar tarafından esir alınmış insan bedenleri gördük ve Fast and Furious’ta uzaktan kontrol edilebilen akıllı arabaların suikast silahı haline dönüştüğünü izledik.

Teknoloji her geçen gün büyüyen detayları ile karşımıza çıkıyor ve emin adımlarla ilerliyor ama insanlar kazalarda hayatlarını kaybetmeye devam ediyorlar … Bu durum ile alakalı olarak En çok ölümlü kazaya karışan otomobiller listesi ortaya çıkmış oluyor.

Dünyanın farklı ülkelerinde maliyeti düşürmek için hava yastıkları olmayan modeller veya yeteri kadar güvenli olmadığı için belirlenmiş güvenlik normlarına sahip olmayan, dünya geneline değil fakir ülkelere yapılan taşıtlar mevcut. Zengin ve insanın önemli olduğu bir ülkelerde yaşıyorsanız trafik kazalarında ölme ihtimaliniz biraz daha az anlamına geliyor.

Teknolojiye ve ülke ekonomilerine yaptığımız bu kadar atıftan sonra kazaların ilk sorumlusunun insanlar olduğu gerçeğine geri dönelim.

ABD’de yer alan ve özel bir araştırma kuruluşu olan iSeeCars adındaki bir şirket en çok ölümlü kaza yapan  marka ve modelleri yayınladı. 2013 ile 2017 yılları arasında ABD’de yaşanan kazalar üzerine yapılan bu araştırma ülkemzde satılmayan modellerinde yer aldığı bir liste oluşturmuş.

Araştırma Otomobil, SUV ve Pick Up kategorisi olarak üçe ayrılmış. Yaşanan kazalara bağlı ölümlerin büyük bir bölümü spor otomobilleri kullanan kişilerin riskli sürüşleri ve diğer bölümde ise küçük sınıf otomobillerin yeteri kadar güvenlik donanımı olmaması ile birlikte yine kullanıcı profilinin yeni ve deneyimsiz sürücüler olduğu ile doğru orantılıymış.

Yüzdelik dilimi oluşturan 14 otomobil için geri sayım şu şekilde.

14. Nissan Versa Note

Nissan Versa Note
Nissan Versa Note

13. Hyundai Veloster Turbo

Hyundai Veloster Turbo
Hyundai Veloster Turbo

 

12. Kia Soul

Kia Soul
Kia Soul

11. Chevrolet Camaro

Chevrolet Camaro
Chevrolet Camaro

10. Dodge Challenger

Dodge Challenger
Dodge Challenger

9. Kia Rio

Kia Rio
Kia Rio

8. Nissan Versa

Nissan Versa
Nissan Versa

7. Nissan 370 Z

Nissan 370 Z
Nissan 370 Z

6. Subaru BRZ

Subaru BRZ
Subaru BRZ

5. Chevrolet Spark

Chevrolet Spark
Chevrolet Spark
Front three quarter view of a

4. Kia Forte

Kia Forte
Kia Forte

3. Honda Fit – Jazz

Honda Fit - Jazz
Honda Fit – Jazz

2. Chevrolet Corvette

Chevrolet Corvette
Chevrolet Corvette

1. Mitsubishi Mirage

Mitsubishi Mirage
Mitsubishi Mirage

Listeye giren markaların kalite yada güvenliğinden daha çok satış adetleri ve kullanıcı profilleri bu duruma en çok yön veren etken durumdur.

Yüzdelik dilimde hesaplanan oranlar tablosu ise şu şekildedir

En çok ölümlü kazaya karışan SUV modellerini merak edenler için buraya bakabilirler.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.