Emniyet kemeri kopan 10.835 Tiguan geri çağırılıyor

Emniyet kemeri kopan 10.835 Tiguan geri çağırılıyor

Üretimine 2007 yılında başlanan Volkswagen markasının başarılı SUV’u Tiguan çarpışma testlerinde emniyet kemeri koptuğu için geri çağırılıyor.

 

Amerika Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) satışa çıkacak otomobilleri kendi standartlarında test ederek güvenli olup olmadıklarına karar verir.  Uygun şartları sağlayan otomobiller gerekli izni aldıktan sonra Amerika’da satılabilirler.

NHTSA 2018 yılında Volkswagen Tiguan için gerçekleştirdiği çarpışma testlerinde ön emniyet kemerlerinin koptuğu sonucuna varmışlar. Yaşanan bu olumsuz duruma rağmen Amerika’nın bir diğer kurumu olan Karayolu Güvenliği Sigorta Enstitüsü (IIHS) karşıt yönde görüş bildirmiş. IIHS kıdemli başkan yardımcısı Russ Rader 2018 yılında yaptığı açıklamada, “organizasyonunun Tiguan’ın emniyet kemerlerinde herhangi bir sorun bulmadığını belirtilmiş. 

Tiguan volkswagen

2018 yılında Amerika’da yaşanan emniyet kemerinin çarpışma anında kopması durumu başka bir Amerika kurumu tarafından kabul edilmemiş olsa da üzerinden geçen 2 yıl sonrasında Tiguan’lar geri çağırıldı. 8 Temmuz – 27 Ekim 2017 arasında üretilen 10.835 adet Tiguan bu olumsuzluktan etkileniyor ve geri çağırılıyor.

Geri çağırma tarihi 19 Ocak 2021

Volkswagen mühendisleri Tiguan modelinin emniyet kemerlerinde yaşanan bu sorunu araştırdıktan sonra değişmesi gerektiğine karar vermişler. 19 Ocak 2021 tarihinden itibaren Amerika’da servislere geri çağırılacak olan Tiguan modellerinin emniyet kemerleri değiştirilecek.

Bu geri çağırma haberi Amerika için geçerli olup Avrupa yada diğer dünya ülkelerinde yaşanacak mı bilmiyoruz.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir