Elektrikli otomobillere dev ÖTV zammı geldi

Elektrikli otomobillere dev ÖTV zammı geldi.

Gelişmiş bütün ülkelerde içten yanmalı motorların yaratmış olduğu egzoz gazlarını azaltmanın yolları aranıyor. Tesla başta olmak üzere elektrikli, hibrit otomobiller ticari olarak kullanılıyor ve her geçen gün kendilerini geliştirip petrol sektörünün krallığında kendilerine yer arıyorlar.

Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere elektrikli yada hibrit otomobillerin kullanımı için ekonomik yönden teşvikler uygulanırken ülkemizde durum çok farklı bir hal aldı.

Vergilerin akıl almaz şekilde yükseldiği ülkemizde elektrikli otomobiller için dev gibi ÖTV oranları geldi. 01/02/2021 tarihli ve 3471 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile tamamen elektrikli otomobillerin ÖZEL TÜKETİM VERGİLERİ arttırıldı.

 

Yeni vergi oranlarındaki artışlar şu şekilde sıralandı

  • Motor gücü 85 kW’a kadar (113 beygire kadar)   %10 artış
  • Motor gücü 85 kW ile 120 kW (113 beygir ile 160 beygir) arasında %25 artış
  • Motor gücü 120 kW (160 beygir) ve üzeri olan %60 artış

Çevre kirliliği yada fosil yakıtlardan kurtulmak ülkemiz yönetiminin umurunda olmadığı gibi otomotiv sektörüne vergi toplama aracı gözüyle bakıldığı bir kez daha kanıtlanmış oldu.

Bu durumda TOGG üretilirse acaba hangi vergi diliminde olacak merak ediyoruz!!!

togg

Bu vergi artışından en çok etkilenecek olan markalardan birisi de ülkemizde siprariş toplamaya başlayan ve hızlı bir giriş yapmayı bekleyen MG markasının yeni elektrikli SUV modeli ZS oldu.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.