Elektrikli otomobillerden çıkan piller ne olacak?

Elektrikli otomobillerden çıkan piller ne olacak?

Elektrikli otomobiller her ne kadar son yılların moda akımı olsa da aslında geçmişleri 100 yıldan fazladır. Çevreci olma endişemiz yada çevreciymişiz gibi görünmeye çalışıyor olmamız elektrikli otomobillere olan talebi arttırdı. Dünyanın önde gelen markaları yıllardır göz ardı edilen bu teknolojiye çok büyük yatırımlar yapmaya başladılar.

Ama elektrikli otomobiller çevreci !!

Elektrikli otomobiller emisyon yaratmadıkları için çevreciler fakat karbon ayak izini takip edersek ve onlar için gereken elektrik üretimini sorgularsak işler değişiyor.

Elektrikli otomobillerin çevreci olduğu düşünülse de işler göründüğü kadar yeşil değil. Bu iddialı düşüncemizin kaynağı ise Toyota’nın CEO’su Akio Toyoda’ya dayanıyor.  Toyota markasının kurucusu  Kiichiro Toyoda‘nın torunu olan Akio Toyoda 17/12/2020 tarihinde yaptığı basın açıklamasındaelektriğinin çoğu zaten kömür ve doğalgaz yakılarak üretiliyor, bu yüzden elektrik otomobiller düşünüldüğü kadar çevreci değiller” açıklamasını yaparak dikkatleri çekmişti.

Piller ne olacak?

Elektrikli otomobillerin ihtiyaç duydukları elektrik üretimi için yaratılan kirliliğin dışında bir başka büyük konu daha var. Bu otomobillerden çıkan piller ne olacak? Geri dönüştürülmesi mümkün olmayan eski piller sektörün hala çözüm bulamadığı ve göz ardı ettiği en büyük sorun olarak düşünülüyor. Konu ile ilgili yine Toyota markası öncü olacak bir girişim ile ön plana çıkıyor.

Süpürme enerji ve eski piller

Güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi “süpürme enerji” olarak adlandırılıyor ve enerjilerin en büyük sorunu depolanmaları olarak biliniyor ve bu iki enerji toplama yöntemi direkt şebeke elektriğine aktarılarak kullanılıyor. Toyota ise tam bu noktada yaratıcı bir fikirle ortaya çıkıyor.

Rüzgar ve güneş enerjisi ile toplanan elektrik kullanılmış bataryaları dolduracak ve istenildiği zaman şebekeye aktarılma imkanı sunacak. Kullanılmış bataryalar ile toplanan elektrik miktarının100.000 kWh elektrik beslemesi yapacağı söyleniyor.

Toyota’dan sonra Kia’da eski piller için benzer bir yöntem uygulayacağını açıklamıştı. Kore’lilerin yöntemi ise kullanılmış pilleri trenlere ve tren bakım atölyelerine güç sağlamak için kullanacaklarını açıkladı.

Süpürme enerji neden depolansın, ne gerek var ki diyenler için konunun uzmanı olan Dr.  Dr. Sinan Küfeoğlu  Flu TV’de şu şekilde açıklıyor.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir