Elektrikli otomobiller kirliliği arttırıyorlar

“Elektrikli otomobiller kirliliği arttırıyor”
“Otomobil endüstrisinin mevcut iş modeli çökecek”
“Bütün  otomobillerin elektrikle çalışması durumunda Japonya’nın yaz aylarında elektrik bitecek”

Yukarıdaki 3 çarpıcı açıklama dünya devi Toyota markasının başkanı ve CEO’su Akio Toyoda tarafından yapıldı. Elektrikli otomobilleri gün geçtikçe daha ucuz hale getiren teknolojik gelişmeler ve buna bağlı olarak  benzinli araçların genel olarak yasaklanması için dünya çapındaki baskılar artıyor.

Toyota markasının kurucusu  Kiichiro Toyoda‘nın torunu olan Akio Toyoda 17/12/2020 tarihinde yaptığı basın açıklamasında Japonya’da bütün otomobillerin  elektrikle çalışması durumunda yaz aylarında elektriğin biteceğini söyledi.

AkioToyoda
Akio Toyoda

Japonya’da içten yanmalı motorlara sahip otomobillerin tamamının elektrikli otomobillere dönüştürülmesinin 358 milyar dolara mal olacağını belirten Akio Toyoda  “ülkenin elektriğinin çoğu, zaten kömür ve doğalgaz yakılarak üretiliyor, bu yüzden elektrik otomobiller düşünüldüğü kadar çevreci değiller” diyerek konuşmasına devam etti.

Politikacılara sert eleştiri

Akio Toyoda politikacıların seçim malzemesi yaptıkları ve her fırsatta gündeme taşıdıkları ‘Benzin kullanan tüm arabalardan kurtulalım’ görüşlerine sert bir şekilde tepki gösterdi. “Ne kadar çok elektrikli otomobil inşa edersek, karbondioksit o kadar çok artıyor” diyerek konuşmasına devam etti.

Dünyanın en büyük otomobil üreticisinin patronu olan Toyota başkanı Akio Toyoda, sektörün elektrikli otomobillere çok aceleyle geçilmesi durumunda, “Otomobil endüstrisinin mevcut iş modeli çökecek” diye uyardı.

Toyota’nın başkanının yaptığı bu açıklamalarda otomobil pillerini doldurmak için ihtiyaç duyulan elektrik enerjisinin üretiminde kullanılan fosil yakıtların çevreye verdiği zarara dikkatleri çekmek istedik.

Tehlikeli olması sebebi ile nükleer santrallere karşı olsak dahi dünyanın en temiz enerjisi yine nükleer santraller olarak karşımıza çıkıyor. Elektrik üretiminde karbon salımı güneş enerjisinden daha düşük olan nükleer enerji santralleri gelecekte elektrikli otomobillerin en büyük dostu olacak gibi görünüyor.

Cambridge Üniversitesi eski akademisyenlerinden Dr. Sinan Küfeoğlu‘nun Flu TV‘ye konuk olduğu bir bölümde çarpıcı bir açıklaması var.

Dr. Sinan Küfeoğlu
Dr. Sinan Küfeoğlu

İngiltere yollarındaki 33 milyon otomobilin tamamı elektrik ve benzin hibriti otomobiller ile değiştirilse ve bu 33 milyon hibrit otomobilin %20’sinin benzinli olarak kullanılırsa İngiltere’nin beklenen minimum karbon salımı hedefinin yakalanamadığı bilgisini veriyor.

Sonuç olarak Akio Toyoda‘nın bahsettiği gibi elektrikli otomobillerin pillerini fosil yakıtlı santrallerde üretilen elektrikle doldurduğumuz sürece çevre kirliliğinin önüne geçmek zor belkide imkansız gibi görünüyor.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.