Dünyanın ilk SUV’u Arrol-Johnston Dogcart

Dünyanın ilk SUV’u Arrol-Johnston Dogcart

SUV: Sport utility vehicle açılımının Türkçesi ise Spor Amaçlı Taşıt olarak çevirilir. SUV araçlar arazi formuna sahip binek otomobillerdir diye yazsak çok yanlış olmaz heralde.

Bir çoğu 4 çeker olmamasına rağmen araziye girebilecek gibi yerden yüksektir. Yerden yüksek olup araziye giremeyecek bu araçlar neden yerden yüksek yapılıyorlar? neden satın alınıyorlar?

Son 10 yılın vazgeçilmezi olan SUV modeller özellikle B segmentine yada diğer bir deyiş ile küçük sınıf otomobillerin satışlarını olumsuz etkiliyorlar. Kullanıcılar Avrupa ve dünyada aynı yada yakın miktardaki fiyatlara SUV araçları tercih ediyorlar.

İlk SUV nasıl, ne zaman ve hangi nedenle ortaya çıktı ve daha fazlasını araştırdık.

1895 yılında İskoç bir demiryolu mühendisi olan George Johnston, dikkatini  yeni benzinle çalışan motorlara çevirdiğinde buharla çalışan motorlar üretiyordu.Kurucuları: William Arrol diğer iki mühendis ve aynı zamanda kuzeni Norman Fulton ve Thomas Murray’in yardımıyla Johnston model adı Dogcart olan (köpek arabası)  atsız arabayı tasarlamaya başladı. İngiltere’de üretilen ilk içten yanmalı motorlu araba olarak kayıtlara geçti.

Neden ona köpek arabası dediler?

19. yüzyılın sonlarına doğru avcılık ve atıcılık ile uğraşanlar avlanmaya çoğu zaman at arabasıyla gider ve koltukların arkasında köpeklerin konulduğu bir kutu olurmuş. Otomobilin isim kaynağı bu olmuş.  Ahşaptan yapılmış bir at arabasının altında 10 beygir gücünde 2 silindirli bir motor yerleştiren mühendisler ava gitmek için bu otomobili üretmişler

Dünyanın ilk SUV’u

Av partileri için arazide gidebilecek bu otomobil dünyanın ilk SUV’u olarak kayıtlara geçmiştir. 1800’lerin sonu 1900’lerin başında bozuk zeminlerde, arazide insanlara faydalı olmak için değil, av sporu adını verdikleri hayvanları daha kolay öldürmek için tasarlanmış.

Avlanmak için arazide gidebilen bu otomobilin haberini duyan Mısır Sultanı’da hayvanları daha kolay öldürebilmek için bu otomobilden sipariş etmiş. Mısır Sultanı için yapılmış olan Arrol-Johnston Dogcart Sudan ulusal müzesinde sergilenmektedir.

Sir Ernest Henry Shackleton 20. yüzyılın başlarında yaptığı Antarktika keşifleriyle tanınan İrlandalı-İngiliz kâşifmiş. 1907’de Arrol-Johnston çatısı altında kutup seferi için bir araba üretmeye karar vermis. Bu otomobil sert buz dışında sınırlı kullanımı olmasına rağmen Antarktika’ya ulaşmayı başarmış. Kutuplara giden ilk otomobil Dogcart referans alınarak  alkolle çalışan hava soğutmalı bir modelmiş. Tarihte kutuplara otomobil ile gideren otomobil olmuş,

Arrol-Johnston 1931 yılında iflas edene kadar bir çok farklı otomobil üretti. Benzeri olmayan modelleri ve türünün ilk örnekleri olarak otomobil tarihine geçmiştir.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir