Dünyanın en uzun otomobilinin hazin sonu

Dünyanın en uzun otomobili sizce ne kadar uzundur?

Jay Ohrberg adında eski bir dublör ve gösteri otomobilleri tasarımcısı Guinnes rekorlar kitabına giren dünyanın en uzun otomobilini üretmiş. Bu çılgın Amerikalı filmlerden bildiğimiz bir çok otomobili tasarlayan kişidir.

Başlıca tasarımları

Geleceğe dönüş (Back to the future) filmindeki DeLorean DMC 12

Ghostbuster (1959 Cadillac De Ville)

Knight Rider K.I.T.T. yada Tükiye televizyonlarındaki adı ile Kara Şimşek

Yukarıdaki Holywood efsanesi olmuş 3 farklı tasarımın dışında bir çok ikon tasarıma imzasını atan Jay Ohrberg bir rekor için kolları sıvamış.

1976 model Cadillac Eldorado referans alınarak “American Dreams” adı verilen bu otomobil tam olarak 30 buçuk metre uzunluğa sahip. Guinnes rekorlar kitabına da girmeyi başaran bu otomobilin bir kaç özelliği gerçekten sıra dışı.  

26 tekerlek, jakuzi, mini golf sahası, helikopter pisti ve 2 adet V8 motoru ile abartının sınırlarını zorluyor.

1990 lı yılların başında üretilen dünyanın en uzun otomobili uzun yıllar boyunca Amerikan rüyası olarak popülerliğini korumuş. Yıllar içinde insanların sıkıldığı yada saçma bulduğu bu otomobil çürümeye terk edilmiş.

Uzun süre kaderi ile baş başa kalan 30 buçuk metre uzunluğundaki bu garip otomobil neredeyse tamamen çürümüş.

Hurdalığın yolunu tutacak duruma gelen dünyanın en uzun otomobili Amerika Orlando’daki Dezerlandpark isimli otomobil müzesi tarafından satın alınmış ve restorasyon işine başlanmış.

Otomobilin tam orta noktasındaki menteşelerden ayrılarak iki parça şeklinde taşınabilen otomobilin inşası 2019 yılında başlamış ve hala devam ediyor.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir