Dünyanın en pahalı otomobili hangisidir?

Dünyanın en pahalı otomobili hangisidir?

Bu sorunun cevabı otomobilin mühendisliği, hızı veya tasarımı değil insanların ne kadar çok para harcayabileceği ile doğru orantılıdır. Günümüzde dünyanın en pahalı sıfır otomobilini satın almak isterseniz, sınırsız bir bütçeniz dahi olsa bunu yapamazsınız. Sebebi ise 28 milyon dolar fiyat etiketi ile dünyanın en pahalı otomobili unvanına sahip olan  Rolls-Royce Boat Tail sadece 3 adet üretilecek.

Rolls-Royce Boat Tail 28 Milyon dolar

Dünyanın en pahalı otomobili bir kez daha Rolls-Royce oldu. Mayıs 2021’in son günlerinde tanıtılan Rolls-Royce Boat Tail, 28 milyon dolarlık (20 milyon sterlin) fiyatıyla yeni bir rekora imza atmıştı. Sadece 1 adet üretilen Rolls-Royce Boat Tail’in toplamda 3 adet üretileceği ve sahiplerinin ise kimler olacağı açıklanmıyor. Güncel Rolls-Royce Phantom 8 şasisi üzerinden üretilen bu otomobil, “Lüksün Mimarisi” olarak adlandırılıyor.

Doları liraya çevirmek doğru olmaz ama sadece gözünüzde canlanması açısından sadece 3 adet üretilecek olan Rolls-Royce Boat Tail 464 milyon lira yapıyor ve vergiler dahil değil.

Daha da pahalısı var

Yazının başında da yazdığımız gibi sıfır otomobiller kategorisinde Rolls-Royce Boat Tail 28 milyon dolar ile ilk sırada fakat kullanılmış otomobiller işin içine girince çarşı karışıyor.

Koleksiyonerlerin peşinde olduğu klasik otomobiller dünyanın en pahalı sıfır otomobilinin fiyatının 5 katına ulaşabiliyorlar. İnanması zor gibi geliyor abi dünyanın en pahalı otomobili 142 milyon dolara satıldı…

Dünyanın en pahalı otomobili

Bu 1955 Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupe Stuttgart’taki bir müzayedede 142 milyon dolarlık şaşırtıcı bir fiyata satıldı.

Adını o zamanki baş mühendisi Rudolf Uhlenhaut’tan alan  iki prototipten sadece biridir. Juan Manuel Fangio’nun iki kez GP Dünya Şampiyonası kazandığı Mercedes W196 R yarış otomobili temelleri üzerine kurulan otomobil 3.0 litrelik düz sekiz silindir motora sahip.

Otomotiv tarihi boyunca kayıtlara geçmiş en yüksek satış bedeli olan 142 milyon dolar yani 2 milyar 355 milyon 709 bin lira tutarındaki otomobil müzede sergilenmeye devam ediyor.

1955 Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupe Stuttgart’taki Mercedes-Benz müzesinden satışa çıkmış. 142 milyon dolara otomobili satın alan yeni sahibi müzede kalarak sergilenmeye devam etmesini istemiş.

Meraklısının dakikalarca bakıp inceleyeceği, otomobil tarihinin bu kutsal kasesinin fotoğrafları ile yazıyı burada bitirdik.

“Almanya bizi kıskanmaya devam ediyor” 😀

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir