Dünyada tek olan BMW 635CSi Gembella kayboldu

BMW 6 serisi ilk defa 1976 yılında E24 kod numarası ile üretilmiştir.
1976 model E24

1989 yılına kadar sadece tek kapı olarak üretilen bu koca gövdeli Alman sonrasında üretimden kaldırıldı. 2003 yılında tekrar hatırlanan 6 serisi dönemin radikal bir tasarımı olarak yine tek kapılı olarak üretim hatlarına geri döndü.

2003 model E63

Tekrar yollara dönen 6 serisi E63, E64, F13, F12, F06 ve G32 kodları ile üretilmeye devam etti. Coupe olması ile bilinen 6 serisi günümüzde artık 4 kapı olarak mevcut.

2020 model G32

6 serisinin geçmişine kısa bir bakıştan sonra dünya sadece 1 adet olan zengin bir Alman müşterinin talebi üzerine Gembella tarafında yapılan özel üretim 635CSi Gembella‘nın akibetine.

Gembella adı ile tanınmış ve yaptığı işler ile saygı duyulan bir modifikasyon markasıdır. Üretmiş olduğu bu otomobil Almanya’da doğmuş olsa da Irak savaşının ortasında bir sokak kenarında bulunmuş.

Gembella markasının sahibi ve tasarımcı Uve Gembella BMW, Mercedes ve Porsche markalarına yaptığı tasarımlar ve gövde kitleri ile bu tarzın öncüsü olarak kabul ediliyor.  Uve Gembella 2010 yılında bir bayilik anlaşması için gittiği Afrika’da fidye için kaçırılmış ve ortadan kaybolmuş. Aylar sonra yol kenarında plastik bir torbaya sarılı olarak bulunan Uve Gembella bir cinayete kurban gitmiş.

Uve Gemballa’nın öldürülmeden kısa bir süre önce çekilen fotoğrafı

Fotoğraflardaki sarı 635CSi döneminin bütün otomobillerinden farklı olan geniş bir bodykit,  Ronal Racing marka  kullanılan jantları ile (önler 9 inç 225/50/15 – arkalar 13 inç 345/35/15) oldukça radikal bir görüntüye sahip.

Detayları bilinmese de otomobilin motor modifikasyonu ile gücü arttırılmış ve kokpiti de Gembella markası tarafından yeniden inşa edilmiş.

İç bölümde 9 inç büyüklüğünde bir TV, özel üretim 4 adet Recaro koltuklar ve yine başka bir 6 serisinde olmayan bir direksiyona sahip olduğu fotoğraflarında görünüyor.

Otomobilin dönüşümü o yıllarda 240 bin Alman markı, günümüz parası ile yaklaşık 160 bin dolara mal olmuş. Bu özel üretim Almanya yollarında kısa bir süre göründükten sonra Birleşik Arap Emirliklerinde bilinmeyen bir kişi tarafından satın alınmış ve bir daha görülmemiş.

Takvimler 2003 yılını gösterdiğinde ise BMW 635CSi Irak’ta bir sokak kenarında toz toprak içinde terk edilmiş olarak bulunmuş…

20 Mart 2003 – 18 Ara 2011 yıllarında yaşanan Amerika Irak savaşında Saddam Hüseyin ve yanındakiler öldürülmüş ve Hüseyin ailesinin bütün mal varlığı halk tarafından yağmalanmış yada Amerikalılar tarafından el konulmuş.

Bu yağma ve talan edilen Hüseyin ailesinin malları arasında Saddam Hüseyin’in otomobil meraklısı oğlu Udey Hüseyin’in büyük otomobil koleksiyonu da bulunuyor.

Ülkenin içinde bulunduğu kaos sebebi ile koleksiyonun bir parçası olan bu özel BMW nasıl oldu da savaşın ortasında bir ara sokakta bulundu ne yazık ki bilinmiyor.

Irak’ta bulunduğunda üzerindeki başka bir direksiyon olduğu görülüyor
Otomobilin gizemi burada bitmiyor.

Amerikan askerinin önünde poz verdiği ve hırpalandığı belli olan bu otomobil savaş bittikten sonra yine ortadan kaybolmuş. Kanunsuzluk içinde birinin el koyduğu veya bir koleksiyonun alıp kaçırdığı düşünülen BMW 635CSi Gembella günümüzde nerede olduğu hala bir sır.

Udey Huseyin’in koleksiyonundan kaçırılan başka çok özel bir otomobil yakın zamanda Irak’ta bir adamın ahırında ortaya çıktı. Ahırda bulunan süpersport otomobilin yazısını çok yakında İçten Yanmalı sayfasında bulabileceksiniz.

not: BMW meraklıları bizi linç etmeden hemen yazalım 🙂
İlk ve tek olan sarı renkli özel BMW 635CSi Gembella’dan bir tane daha var.  Markanın sahibi olan Uve Gemballa bir tane de kendisine siyah renkli bir otomobil yapmıştır.

 

Otomobiller ve gizemli öykülerini seviyorsanız Enver Paşa’nın hikayesine buradan mutlaka bir göz atmalısınız.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir