Dünya drift rekoru

Dünya drift rekoru haberi yine Almanlardan geldi.

 

2017 yılında dünya drift rekoru BMW M5 ile kırılmıştı. Islak bir zemin üzerinde ve yakıt ikmali ile 8 saat boyunca aralıksız şekilde 374 km boyunca drift yapmıştı.

bmw m5 drift rekor

Yeni rekor haberi ise Porsche markasından geldi. 8 saat boyunca ıslak zemin üzerinde 210 tur atarak rekor kırdı. Toplamda 55 dakika boyunca 42 km boyunca Porsche ile drift yaparak Guinnes rekorlar kitabına girmeyi başardılar.

porsche-taycan-guinness-world-record

BMW M5’e ait rekor verileri ile kıyaslandığında devede kulak olarak görünebilir. Lakin Porsche drift rekorunun en önemli bölümü Taycan modelinin elektrikli bir otomobil olmasıdır. Elektrikli otomobil kategorisinde bir rekor olan bu deneme için Porsche Taycan 500 beygir gücüne ve 4 çeker olan otomobil sadece arkadan itişli olarak ayarlanmış.

porsche-taycan-guinness-world-record

İçten yanmalı motorun olmaması ve tabanında bulunan piller sayesinde düşük ağırlık merkezine sahip Porsche Taycan bu rekor girişimini hiç zorlanmadan başarmış.

porsche-taycan-guinness-world-record

Rekor denemesinde Taycan’ın video ve fotoğraflarını çekebilmek için Japon Nissan Skyline GTR R35 kullanılmış. Taycan’a yetişebilmesi ve bu zemin koşulları ile başa çıkabilmesi için neden Porsche modellerinden herhangi  birini cam car olarak kullanmadıkları ise kafa karıştıran bir durum olmuş.

porsche taycan drift

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.