Duman olmayın

Büyük şehirlerde yaşayan günümüz insanının en büyük sorunlarından biri trafik ve trafiğe bağlı zaman kaybı, kaza riski, stres ve bütün bu olumsuz etkenlerin yanında sağlığımızı olumsuz yönde etkileyen en önemli unsurlardan biri de hava ve ses kirliliği…

Üst üste bunca olumsuz etkene gün içinde sadece trafikte maruz kamak bireysel ve sosyal ilişkilerimizde birtakım anomalilere sebep olabilir.

Günümüzde artık büyük şehirlerde yaşayan insanların küçük şehir veya kırsal kesimde yaşayan insanlara oranla daha fazla solunum ve akciğer hastalıklarına yakalanma başta olmak üzere birçok hastalıkla mücadelede etmek zorunda olduğu kaçınılmaz bir gerçek.

egzoz

Özellikle otobüs, kamyon, minibüs gibi sürekli sefer hatları üzerinde yaşayan insanlar solunum ve ses kirliliğinden kaynaklı hastalıklara yakalanma riski daha yüksek.

Bu zararlı ses ve eksoz dumanından korunmanın en önemli yolu ;

– Düzenli eksoz emisyonu analizi yaptırmak,

– Düzenli motor bakımı yaptırmak,

– Orjinal eksoz tertibatı kullanmak,

– Katalitik Konvertör kullanmak,

– Gereksiz devir yapmamak,

– Gereksiz korna kullanmamak,

– Cadde ve otoyol kenarını yeşillendirmek,

– Otobanlarda ses perdesi kullanmak,

Maruz kalınan zararlı eksoz dumanın ve ses kirliliğine karşı başlıca önlemler olacaktır.

egzoz

Ayrıca iç hat ulaşım araçlarının sürekli çalıştığı güzergahlarda eksoz dumanından yola sinen yağlı eksoz dumanı asfalt üzerinde ince bir film tabakası oluşturduğu için ani frenleme veya manevralar da fren mesafesinin uzamasına veya savrulmalara neden olarak kazalara davetiye çıkarabilir.

Bu nedenle de iç hat yollarında kanunların belirlediği hız limitlerini aşmamak çok önemlidir.

egzoz

Bakımsız ve orjinal tertibatı bozulmuş otomobillerin eksozundan çıkan karbonmonoksit, karbondioksit, azot oksit ve diğer hidrokarbon gazalara fazla maruz kalındığında zehirlenmelere solunum ve akciğer kanseri dahil birçok hastalığa sebep olur.

Gürültü kirliliği ise başta işitme ve ifade bozukluğu yanında uyku düzensizliğine bağlı birçok fiziksel ve psikolojik hastalıklara neden olabilir.

Sırtınıza bohcanızı alıp meczup bir hayat yaşamaya karar verip dağlara ormanlara çıkmak gibi bir durumumuz yoksa büyük yerleşim yerlerinde ses ve zararlı eksoz gazlarına karşı duyarlı olalım.

Gelecek nesillere de sağlıklı ve yaşanılabilir bir Dünya bırakmak adına atacağımız her bir adam geleceğimiz için çok faydalı olacaktır.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.