Donkervoort: 420 beygir ve 700 kg

Nürburgring pist rekoru

FIA GT4 Avrupa Kupası birinciliği

Dubai SP3-GT4 birinciliği

Dünyanın en hafif GT otomobili

Yukarıda başarılarının en önemlilerini sıraladığımız Hollanda markası olan Donkervoort bugün ki yazımıza konuk oldu.

Donkervoort:

Meraklıları bu Hollandalı otomobili bir yerlerden tanıdıklarını düşünürlerse yanılmış olmazlar. Ülkemizde dahil olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinde  replika olarak yapılmış ve yapılmaya devam eden bir tasarımdır.

Donkervoort

1957 yılında Colin Chapman tarafından tasarlanan Lotus Super Seven modelinden referans alınarak yapılan ve günümüzdeki en başarılı örneklerinden biri Donkervoort markası gibi görünüyor.

Hollandalı markanın kurucusu olan Joop Donkervoort 1978 yılında İngiltere’den satın aldığı Lotus Super Seven  otomobilini geliştirerek bu işe başlamış. Hollanda’ya getirdiği otomobilin Tip Onayı olmadığı için caddeye çıkmasının yasak olduğunu öğrenen  Joop Donkervoort uzun uğraşlar sonunda kendi markasını yaratmak zorunda kalmış.

Tip onayı nedir:

İmalatı yapılan bir ürün gurubunun, o ürünü temsil eden bir ya da daha fazla örneğinin seçilerek kural ve/veya standart taleplerine uygunluğunun saptanması ve gerekli testlerin yapılarak, ürünün koşulları sağlayacak şekilde üretilebileceğinin tespit edilerek belgelenmesidir.

1978 yılında Ford‘un Cosworth imzası taşıyan performans motorları ile işe başlayan Hollandalı otomobil markası 1999 yılında Audi motoru kullanmaya başlamış.

Audi‘nin turbo beslemeli motorlarına geçiş ile yıllardır kullanılan şasi artık yeterli olamamış. 2003 yılında artan güçlere dayanması için otomobilin şasisi yeniden tasarlanmış ve inşa edilmiş.

1978 yılında başlayan Tip onayı serüveni ancak 2012 yılında sonuçlanmış. Hollandalı Donkervoort Avrupa ülkeler, Rusya ve Körfez ülkelerinin kriterlerini karşılamayı başarmış ve Avrupa küçük seri tip onayı (ECSSTA) almış.

Kurulduğu günden bu tarihe kadar butik marka olarak hayatına devam eden Donkervoort sadece sınırlı sayıda üretim yapmış. Markanın son otomobili ise D8 GTO-JD70 geçtiğimiz günlerde tanıtıldı ve fiyatı açıklandı.

Gövdesinin %95’i karbon elyafından oluşan Donkervoort D8 GTO-JD70 700 kilogram ağırlığa sahip. Oldukça hafif olan bu otomobile Audi’nin eskimek bilmeyen motoru güç veriyor.

1980’li yıllarda Audi’yi ralli parkurlarında başarılara taşıyan efsanevi 5 silindirli motoru günümüzde üretilmeye devam ediyor. Günümüz teknolojileri ile donatılmış olan 5 silindirli TFSİ motor kendine has sesi ile Donkervoort’u ışınlamayı başarmış.

700 kg ağırlık ve 2.5 litre turbo beslemeli  420 beygir güç ile 0-100 hızlanması bir çok supersport otomobilden çok daha iyi. Sadece 2.7 saniyede 100 km hıza ulaşan uçan Hollandalı 0-200 km hıza ise sadece 7.7 saniyede ulaşıyor.

Bu arkadan itişli canavarı eğer asfaltta tutabilirseniz bir çok milyon dolarlık supersport otomobilin sahibini üzebilirsiniz. Sadece 70 adet üretilecek D8 GTO-JD70 modeli 163 bin euro’dan başlayan fiyata sahip

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.