Doğan SLX değil, Mercedes SLX

Doğan SLX değil, Mercedes SLX

TR’de tek başlığı ile verilen satılık ilanlarında üzerine meteor düşmüş, macundan yeninden imal edilmiş seri üretim  arabalardan ayrı olarak bu otomobil için “dünyada tek” dersek yanlış olmaz.

Pietro Frua

Bu yazıyı bir çok defa yazıp sildik ve bugün sosyal medyada bu Mercedes’i merak edenlerin paylaştıkları fotoğrafını gördük. Yazıyı bir kez daha düzenleyerek döneminin çok önemli serbest tasarımcısı olan Pietro Frua’yı konu ettik.

Pietro Frua

Pietro Frua kimdir?

O kadar çok detay var ki  yazmakla bitmez bu sebep ile kısa bir özet ve arkasından Mercedes SLX’e bakacağız.

1913 yılında İtalya’da dünyaya gelmiştir. Birçok İtalyan genç gibi o da otomobil delisi ve tasarım meraklısıdır. 17 yaşında çıraklık eğitimini Fiat bünyesinde teknik ressam olarak yapmış ve hayatı boyunca 210 adetten fazla tasarıma imza attı. Bazı tasarımları seri üretim olmuşken bazıları ise yazıya konu SLX gibi türünün tek örneği olmuştur. 1983 yılında bu dünyadan göçen Frua arkasında bir çok paha biçilmez tasarım örneği bırakmıştır.

Pietro Frua

1964 Mercedes SL dönüşümü

Pietro Frua

Yazının olması gereken kelime sayısına ulaşmak ve Google’da bulunmak için uzun uzun Mercedes SL’i anlatmak gereksiz olur. Bu sebep ile direkt konuya girelim.

Pietro Frua

Her dönemde ilginç bir şekilde otomobilleri Shooting Brake formuna çevirmek için birileri mutlaka tasarım çalışmaları yapmışlardır. Bazen bu tasarımlar fabrika bünyesinde yapılmış ama seri üretime geçmemiştir. Frua serbest bir tasarımcı olarak öne çıkması ile ünlenmiş ve böyle olunca da hiç bir Mercedes yönetiminin onayına gerek kalmadan SL modelini bu hale yani shooting brake tasarımını yapmış.

Pietro Frua

SLX için kayıtlara geçen bir kaç detay şu şekilde

motor numarası: 127.981-10-007000
şasi numarası: 113.042-10-00821
manuel şanzıman kodu: LHD, 8218

Pietro Frua

Pietro Frua tasarımını bitirdiği bu otomobili müşterisi için özel olarak mı yapmıştı? yada kendisi için ürettikten sonra birisi satın almak mı istemişti bilemiyoruz. Fakat 1964 model SLX tamamlandıktan sonra 1966 yılında İsviçre’ye satılmıştır.

Pietro Frua

Bu özel Mercedes bugüne kadar bir kaç kez el değiştirmiştir.
1. satış:Cenevre (CH) 6.1966
2. satış: Javier Rupérez (İspanya Büyükelçiliği) (12/1966),
3. satış 03.14.1984 Madrid’de adı bilinmeyen bir kişiye satılmış.
5. satış: 2000 yılında klasik otomobil müzayedesinde 19.833 euro’ya Kanarya adalarına Celestino Amador Cabrera isimli kişiye satılmış.
6. satış: Temmuz 2009 da bilinen son sahibi  olan ve yine Kanarya adalarında yaşayan  Lorenzo Miguel Santana isimli kişiye satılmıştır

Pietro Frua.

Yeterli kaynak olsa da İçten Yanmalı Otoblog sayfasına Pietro Frua‘nın 210 adetten fazla yapmış olduğu tasarımları tek tek yazabilsek…

Pietro Frua

Pietro Frua

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir