Devasa hurdalıkta 10.000 klasik otomobil

Devasa hurdalıkta 10.000 klasik otomobil

Daha önce bir çok gizemli otomobil mezarlığını ve bu otomobillerin geri döndürülemeyecek kadar kötü hallerini, gizemli öykülerini sizlerle paylaşmıştık. Bu seferki otomobil mezarlığı yada hurdalığı ise diğerlerinden çok daha farklı.

Ormana terkedilmiş 400 otomobilin hikayesi nedir?

2021 yılında internete Amerika Georgia’da bulunan 34 dönüm üzerine yayılmış 4000 klasik otomobil hurdalığı haberi düşmüştü. Bu haber dünyanın en büyük klasik otomobil mezarlığı başlığı ile verilmiş olsa da yeni bir hurdalık rekoru egale etti.

34 dönüm üzerine yayılmış 4000 klasik otomobil

Yine Amerika Minnesota’da olan 10 bin araçlık bu klasik otomobil hurdalığı meraklıları tarafından bilinse de bu araçların sahibi yada  sahipleri bugüne kadar kapılarını herkese açmamışlar. Hurdalık denilince akıllara gelen üst üste atılmış ve parçalanmış otomobiller akıllara geliyor olabilir. Lakin burası bambaşka bir yer.

Otomobiller sahibi yada sahipleri tarafından marka, model yılı ve diğer bazı özelliklerine göre arazide sıralanmış durumda. Büyük bir disiplin ile klase edilmiş otomobiller 1920’ler ile 1970’li yıllar arasındaki modellerden oluşuyor.

Hangi markalar var?

Amerika’daki bir hurdalıkta hangi markalar var diye düşününce tabiki akıllara Chevrolet, Ford, Playmnouth ve diğer  bilinen Amerikan otomobil markaları gelecektir. Fakat ülkemizde adını bir çok kişinin duymadığı yada örneklerine rastlamadığımız markalarda bu hurdalıkta yer alıyor.

2. Dünya Savaşı öncesi markaları olan  Packard, Nash, Rambler, Kaiser, Ambassador ve Hudson markalarıda bulunuyor. Büyük bir düzen içinde olan otomobillerin bulunduğu açık arazide oldukça bakımlı. Otomobiller otların ve ağaçların içinde kalmamışlar, yolları düzenlenmiş durumda ve tam anlamı ile bir açık hava hurdalığı yada müzesine benziyor.

Devasa hurdalıkta 10.000 klasik otomobil

Devasa hurdalıkta 10.000 klasik otomobil

Devasa hurdalıkta 10.000 klasik otomobil

Anlatmakla bitiremeyeceğimiz bu 10 bin adet klasik otomobilin videosunu sizlerle paylaşıyoruz.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir