Dacia Sandero yangın riski ile geri çağırıldı

Dacia Sandero yangın riski ile geri çağırıldı

Günümüzde de Romanya olarak bilenen bölgeye, Romalıların verdiği isim olan Dacia adı bu markanın isim babası olmuş. Dacia 1966 yılında Romanya’da kurulduğunda Romen halkına modern, güvenilir ve uygun araç sahibi yapmak için yola çıkmış. 1999 yılında Renault tarafından satın alınıncaya kadar modern ve güvenilir bir otomobil yapamamışlar 🙂

Logan’dan sonra Dacia markasının ikinci büyük lansmanı 2008 yılında Sandero oldu. Geniş boyutları, pratik tasarımı, çok yönlülüğü ve ekonomik olarak erişilebilir olması Avrupa’da en çok satan otomobillerden birisi olmasını sağlamış.

Eylül 2021 Avrupa otomobil satış adetleri
Eylül 2021 Avrupa otomobil satış adetleri
Dacia Sandero Yangın riski

Avrupa birliğinin geri çağırmalar ile ilgili resmi kurumu olan Europan Commission  tarafından yapılan açılama şu şekildedir.

Yüksek basınçlı yakıt sistemi arızalı olabilir. Sonuç olarak, yakıt sızabilir ve yangın riskini artırır. Motorlu araçlar ve bunların römorklarının ve bu araçlara yönelik sistem, aksam ve ayrı teknik ünitelerin onaylanması ve piyasa gözetimi ve denetimine ilişkin yönetmelikte belirtilen şartlara uygun değildir.” 

Yukarıdaki açıklamada Dacia Sandero modelinin AB standartlarına uygun yönetmelik ve şartlara uygun olmadığı ve bu sebep ile geri çağırıldığı açıkça belirtilmiş.

Geri çağırılan Sandero’lar

Yangın riski sebebi ile geri çağırılan Dacia Sandero’lar üretim tarihleri ve üretildikleri ülkelere göre sıralanışı ise

Yeni Sandero Romanya Pitesti : 11/03/2020 – 25/09/2021

Yeni Sandero Fas Somaca: 11/11/2020 – 09/08/2021

Yeni Sandero Fas Tangier: 13/02/2020 – 08/08/2021

Dünya çapında bu geri çağırmalar genellikle ülkemize uğramaz. Dacia Sandero sahipleri yetkili servisleri arayarak bu konuyu sorabilirler.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.