Corolla AE101 neden “efsane” oldu?

Corolla AE101 neden “efsane” oldu?

Yerli markamız olsa bu kadar sevilmezdi herhalde. Neymiş bu Corolla ve neden efsane olmuş bir bakalım.

İlk olarak Corolla’nın kelime anlamının “çiçeklerin taç yaprakları” olduğunu ve dünyanın en çok satan modeli rekoruna da sahip olduğunu hatırlatalım. 1966 yılında ilk üretilmeye başlamasının üzerinden 55 yıl geçmiş. Amerika’nın 70’li yılların başında yaşadığı petrol krizi üzerine kıymetlenen küçük motorlu arabalar ve bu ihtiyaca çok hızlı cevap vermişler.

corolla

Japonların tozlu sayfalarında çok fazla kaybolmadan günümüze doğru hızlı bir geçiş yapalım ve ülkemizde “efsane kasa” sıfatına sahip Corolla’ya gelelim.

Japonya’da da böyle bir efsane olma durumu var ama bu ülkemizdekinden farklı bir Corolla’dır. AE86 şase kodu ile arkadan itişli olan ve drift king Keiichi ile popülerliğini arttıran bu Corolla ülkemize 1983 yılında 94 adet ithal edilmiştir. Bu yıllar Sabancı’nın henüz Toyota ile işbirliği yapmadığı dönemler olup ithalatçı firma Toksan tarafından ülkemize getirilmişler. (bu bilgi için Cem Özgen’e ayrıca teşekkür ederiz)

toyota-corolla-ae86

Ünlü Japon anime dizisi İntial-D ile Japon dağlarında drift yapan AE86 bir çok drift meraklısı tarafından kullanılmış ve drift için en uygun tasarıma sahip otomobillerden biridir.

Drift King Keiichi Tsuchiya and the Toyota AE-86

Bahsetmeden geçmeyelim, ülkemizde de drift için hazırlanmış, orjinal olan 1600 cc atmosferik motoru yerine Mitsubishi Evo motoru swaplanmış örnekleri de mevcuttur. Bu modifiyeli drift otomobillerinin dışında eski arkadaşlarımdan olan ve 14 yıldır evinin kapalı garajında gözü gibi baktığı bone stock ve tamamen orjinal Corolla AE86 sahibi ve Hardcore garajın sahibi Cem Özgen‘in açık mavi AE’sinin fotoğrafını paylaşmadan geçmek olmazdı.

CEM ÖZGEN COROLLA AE86

Geldik AE86’dan sonra AE101 olan ve artık önden çekişli olarak yeni bir mühendisliğe sahip efsane kasa olan Corolla’ya. Bu Corolla ülkemizde bu sıfata neden sahip oldu acaba?

Corolla bozulmaz, işte bu yüzden efsanedir….

İlk olarak 1991 yılında tanıtılan ve ülkemize 1992 yılında gelmeye başlayan Corolla AE101 modeli bu tarihlerde Tofaş yada Renault modelleri ile kıyaslandığında bir nevi uçak gibiydi. İlk nesil 1300 cc karbüratörlü motorlarından sonra 1600 cc enjeksiyonlu yeni motor ile donatıldıktan sonra tadından yenmez olmuş.

Bizlerin sedan takıntısı ve ihtiyacını karşılayan, LPG’den motoru zarar görmeyen, klimalı, önden çekişli ve bu sayede oldukça çevik olan Corolla kalabalıklar içinden sıyrılmış oldu.

En güzel araba sanayiye en az giden arabadır diye düşünürsek Corolla en tepede yer alanlardan biridir. Ne kadar zorlarsanız zorlayın motoru hiç yoruldum demez. Alt takımı ucuz, parçası her yerde bulunur ve tam anlamı ile temel bir otomobildir. Sert plastikten trimleri eskimez, elektronikli konfor detayları olmadığı için bozulma şansı da yoktur. Yakıt ekonomisi ülkemizin pahalı petrol fiyatlarına göre oldukça makuldür.

Yukarıda yazdıklarımın hepsi bir otomobili ülkemizde efsane yapmak için en temel kurallardır ve Corolla bunların hemen hepsine sahiptir. Bütün bunlara rağmen efsane kasa sıfatı son yıllarda türemiş ve Corolla’sını satmak için kullananların ağzından düşmez olmuştur.

İşin özü evet Corolla gerçekten çok sağlam bir model olup, efsane kasa lafı bir pazarlama tekniği ile ortaya çıkmıştır. Corolla için bir efsane ararsanız AE86 yada dünya ralli şampiyonasında çok önemli zaferlere imza atmış yuvarlak farlı, hb üç kapı E110 ve kaputunun altında 3S-GTE turbo beslemeli, dört çeker olan model akıllara gelmelidir.

Efsane kasa Corolla ülkemizde de üretilmiş olup, 14 şubat 2019  tarihinde ise vitrinlerde yeni ve ilk kez hibrit olarak sedan versiyonu satışa sunulmuştur.. Bütün dünya için sadece ülkemizde üretilmekte olan C-HR gibi Corolla da ülkemizde üretilerek dünyanın dört bir yanına gönderilmektedir. Corolla sedan hibrit için daha fazla bilgiyi Facebook sosyal medya sayfasından takip edebilirsiniz.

Corolla için son yenilik ise 2021 yılında geldi. Corolla artık SUV olarak yollara çıkacak. Corolla SUV için detaylara alttaki başlıktan ulaşabilirsiniz

Yeni Corolla Cross satışa çıkıyor

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.