Cord: Dünyanın en güzel 22. otomobili İzmir’de

The Daily Telegraph’ın yapmış olduğu en güzel 100 otomobil listesinin 22. sırasında Cord 810/812 bulunuyor.

Peki bu otomobilin İzmir’de ne işi var ve nerede???

Amerika’da 1929 ile 1937 yılları arasında sadece iki farklı model üreten bu marka döneminin çok ilerisinde bir otomobil olarak biliniyor. Amerika’nın ilk önden çekişli otomobili olan Cord ne yazık ki günümüze kadar gelememiş bir marka.

İlk model olan L-29 Avrupalı tasarımcıların başlattığı önden çekiş akımı ile üretilmiş. Düz 8 silindir motora sahip olan bu yeni model ne yazık ki çok uzun süre yaşayamamış. Üretildiği yıl olan 1929’da dünya çapında yaşanan büyük buhran sebebi ile üretimden kalkmış.

Üretilen ilk model L-29

1934 yılında tekrar toparlanmaya çalışan Cord markası yepyeni bir tasarım olan 810 modelini tanıtmış. Önden çekişli güç aktarımı ve dönemin diğer modellerinden farklı mühendisliği getirdiği zorluklar sebebi ile New York otomobil fuarına yetiştirilememiş.

Tamamlanmamış otomobil motoru ve yürüyen mekaniği olmadan fuarda sergilenmiş

Henüz yarım bir otomobil olsa da fuarın en çok dikkat çeken modeli olan Cord 810 1000 adetten fazla ön sipariş almış. Bazı kaynaklarda çevresinde oluşan insan kalabalığı sebebi le gazetecilerin fuarda sergilenen başka otomobillerin üzerine çıkarak fotoğraf çektiği hikayeleri var.

Yeni bir tasarım olan önden çekişli tasarımın zorlukları ve bu zorlukların aşılması için yapılan çalışmalar bir çok defa ekonomik sorunlara takılmış. Alınan ön siparişler bir kaç defa zamanında teslim edilememiş ve teslimat süreleri ötelenmiş.

İlk model olan L-29’da kullanılan düz 8 silindirin çıkardığı sorunlar yerine 810 modelinde V8 motora geçilmiş. Bu değişim bir çok teknik sorunu çözmüş olsa da sahip olduğu özelliklerin maliyeti arttırması üzerine ne yazık ki CORD 1939 yılında kapılarını kapatmış.

Cord 810 ve sonrasında güncellenen 812’ye ait bazı tasarım ve mühendislik detayları hakikaten şaşırtıcı.

TASARIM

Motor kaputunun köşeli tasarımı Cord 810 modeline “Tabut Burun” takma adını kazandırmış. Tarihte daha önce görülmeyen çamurluklara gizlenmiş farlar otomobilin içinden küçük bir kol ile açılıyor. Eski sistem pencere kolu gibi çevirmeli bir kol yardımı ile açılan farlar gerçekten zamanın ötesinde.

Ön camların alt bölümleri dışa doğru açılarak iç bölüme hava girişi sağlanmış.

MÜHENDİSLİK

2100 kg olan ağırlığı ile çok hızlı olmayan 4729cc V8 motorlu 810 ve 812 modeline süperşarj takılmış.

Önden çekişli motora yarı otomatik elektrikli bir vites kutusu eklenmiş.

Debriyajı olan ve sürücü tarafından küçük bir kol ile değiştirilen vitesler günümüzdeki yarı otomatik şanzımanların ilk örneği diyebiliriz.

Yarı otomatik şanzımanın vites kolu

Yine günümüzde süpersport otomobillerde yada standart yol otomobillerin özel serilerinde rastladığımız bir özelliği var.   Motora ait yakıt göstergesi, yağ seviyesi göstergesi, Ampermetre, sıcaklık göstergesi, yağ basınç göstergesi ve hız göstergesi bulunuyor.

Üretim hayatı boyunca kaç adet 810 ve 812 üretildiğine dair farklı bilgiler olsa da bu muhteşem görünümlü otomobilden bir tanesi üretildiği gün ki gibi İzmir’de bulunuyor.

İzmir’deki Cord 810 modelinin SC (Super Charged) Phaeton versiyonu Torbalı ilçesinde bulunan KEY MUSEUM‘da sergilenmekte.

Tarafımızca çekilen ve sizlerle paylaştığımız müze fotoğrafları, yada internette bulacağınız fotoğraflarda dahi mükemmel görünen bu tasarımı kendi gözlerinizle görmelisiniz.

Fotoğraflarda göründüğünden çok daha güzel olduğu konusunda bize hak vereceğinize eminiz.

 

 

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir