Clio yakıt göstergesi hatası

Clio yakıt göstergesi hatası, arızası ve çözümü

Clio 4 modellerinin dizel motorlarında deponuzu neden tamamen dolduramazsınız ?

 

Lafı uzatmadan hemen anlatmaya başlayayım.

Hafta sonu Sixt rent a car firmasından bir araba kiraladım. Kiralama şirketinin çalışma prensibi olarak dolu depo alır ve dolu depo olarak teslim etmeniz gerekiyor.

 

Clio’yu teslim aldım ve kız arkadaşım ile yaklaşık 700 km yol yaparak üçüncü günün sonunda arabayı teslim etmek için İzmir Adnan Menderes hava limanına doğru yola çıktık. Hava limanına bir kaç km mesafede yakıt istasyonuna girerek depoyu doldurmasını yakıt istasyonundaki arkadaştan rica ettim.

 

Ne kadar ödeme yapacağımı görmek için yakıt pompasının yanında bekledim. Tamamen dolduktan sonra pompa “tık” sesi ile attı, tamamen dolduğunu duydum ve ödemeyi yaptım. Clio’ya binip çalıştırdığımda yakıt göstergesinin en tepede yer alan çizgiye ulaşmadığını görerek görevliye tekrar doldurmasını ve deponun dolmadığını söyledim.

 

Tekrar yakıt almayı deniyordum ama depo dolmuştu ve buna rağmen yakıt göstergesi iki çizgi altta duruyordu. Ticari taksi sürücüleri gibi arabayı salladım, ileri geri yaparak sert fren yaptım ama yakıt göstergesi yükselmedi. Yola çıkınca yükselir diye düşündüm ama yükselmedi.

Renault Clio 4 yakıt göstergesi sorunu
Renault Clio 4 yakıt göstergesi sorunu

Arıcı teslim etmek için Sixt‘nin ofisine geldim ve Clio‘yu teslim alacak personel arkadaşa durumu izah etmeye çalışıyordum ki henüz cümlem bitmeden bir cevap aldım.

 

Aldığım cevap tam olarak “depo dolmadı değil mi” oldu….

 

Evet depo dolmadı diye cevap vermeme zaman kalmadan personel arkadaş aracın direksiyonun altında bir şeyler yapmaya başladı ve beni çağırarak yakıt göstergesini gösterdi. Gördüğüme inanamadım, yakıt göstergesi olması gereken yere gelmiş ve tamamen dolu görünüyordu. Ne yaptığını sorduğumda çok ilginç bir soru ile karşılaştım…

 

Sixt Personeli: Clio’ya yakıt alırken anahtar takılı mıydı?
Ben: Evet
Sixt Personeli: Bu sebepten depo yanlış gösterdi ……….

 

Sonuç:
Clio’ya yakıt alırken anahtar takılı ise yakıt göstergesinin kalibrasyonu bozuluyormuş. Ne yaparsanız yapın bir kullanıcı olarak bozulan gösterge hiç bir zaman tam dolu olacak bir hale gelmiyormuş.

Çözüm: Personel direksiyonun altından yakıt göstergesinin sigortasının çıkartıp tekrar yerine taktığında depo göstergesi olması şekilde çalışmaya başlamıştı.

clio yakıt göstergesi hatası
Detaylı fotoğraf ve anlatımı için takipçimiz Sn Adil KARA’ya teşekkür ederiz.

Yaptığım araştırmalarda Clio 4 modellerin tamamında alışa gelmiş bir sorun olduğu bilgisini aldığım bu hatadan acaba diğer Renault modelleri etkileniyor mu ? Sadece bunu denemek için bir Megane kiralayacağım.

Renault’un EDC şanzımanın yüksek bakım maliyetlerine bakmadan otomatik vitesli Renault almayın

Renault EDC şanzıman sorunu ve maliyeti

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

3 thoughts on “Clio yakıt göstergesi hatası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.