Civic Type R-S yeni rekor

Civic Type R-S yeni rekor

Sitemizi takip edenler genel olarak Japon otomobillerine biraz daha fazla sempati duyduğumuzu fark etmişlerdir. Yine bir Japon performans modeli olan Honda Civic Type R-S bize konuk oluyor.

Üreticilerin performans model yada versiyonlarının kendilerini kanıtlamak için yer aldıkları en meşhur yer Almanya’da bulunan Nürburgring yarış pistidir. Orman içinde yer alan pistin lakabı ise ağaçlar ile çevrili olmasından sebep yeşil cehennemdir.

Honda markasının Civic modeli bu pistte daha önce bir çok kez en iyi tur zamanını yaparak adını listeye yazdırmıştı. Yeni Civic ile bu tur rekorunu yeniden geliştirerek yine adından söz ettirmeyi başardı. Bir önceki tur rekoru olan 7 dakika 45,389 saniye ile Renault Megane RS’e aitti  ve altın kemeri almak için Civic tekrar piste çıktı.

Eklemeden geçmeyelim bu rekor FWD otomobiller kategorisi için geçerlidir.

Honda Civic FL5 Type R-S

20.8 km uzunluğundaki rekor denemesi yapılan piste çıkan Civic Type R-S 7 dakika 44,881 saniyelik süreye elde ederek rekorun yeniden sahibi oldu. Bu Civic Type R versiyonun sonunda S harfi ne anlama geliyor ve rekoru etkisi nedir diye merak edenler açıklayalım.

Civic Type R-S uydu navigasyon donanımı,  klima,  park sensörleri, bagaj içi kargo ağı kancaları,  dikiz aynası için otomatik karartma işlevini, güneşlik makyaj aydınlatması, elektrikli ve ısıtmalı  kapı aynaları sistemlerinden arındırılarak 47 kg daha hafif olarak piste çıkmış.

“S” harfinin verildiği 47 kg daha hafif olan bu versiyon için üretilmiş özel jantlar ve Michelin Pilot Sport Cup 2 Connect lastikler ile pistte yeni rekoru tekrar kazanmayı başarmış durumda.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir