Çirkin Toyota Prius hybrid’in içinden çıkan canavar

Çirkin Toyota Prius hybrid içinden çıkan canavar

 

Toyota Prius hybrid  dünyanın ilk seri üretilen benzinli-elektrikli hibrid aracıdır. Ayrıca dünyanın ilk hybrid yarış otomobili olmuştur.  1997’nin sonlarında yurtiçi lansmanı yapılmış, Toyota Motor Corporation’ın pratik ve düşük emisyonlu bir aile aracı geliştirme projesinin ürünü olmuştur.

Popüler kanının aksine hibrit araç konseptini Toyota yaratmadı. Hem içten yanmalı motorlu hem de elektrik motorlu araçlar 1898 yılına kadar mevcuttu. Ancak Toyota, bu güç aktarım mekanizmasını seri üretime sokmak için gerekli olan sayısız teknik ve mühendislik sorununun üstesinden gelen ilk üreticiydi.

Günümüz yollarında Toyota Prius hybrid dördüncü nesli ile üretilmektedir. Sırası ile Prius hybrid modelleri üretim yıllarına göre aşağıda sıralanmıştır.

1. nesil Toyota Prius hybrid 1997-2003

2. nesil Toyota Prius hybrid 2003-2009

3. nesil Toyota Prius hybrid 2009-2012

Toyota Prius hybrid Plus MPV 2011-2015

Prius hybrid 1997 ile 2014 yılları arasında 3 milyon 360 bin 400 adet satmayı başarmış çok önemli bir model olarak kayıtlara geçmiştir.

Bu otomobilin başarılı geçmişine baktıktan sonra gelelim yazımıza konu olan ve içine yaratık kaçmış Toyota Prius’a.

Eski adı JGTC (All Japan Grand Touring Car Championship) 2005 yılından sonraki yeni adı Super GT olan ve sadece Japonya’da yapılan bir yarış organizasyon mevcut. Bildiğimiz bir çok Japon otomobili ve bazı Avrupalı markaların mutasyona uğramış üst düzey modifikasyonlu versiyonları Super GT’de yarışmaktalar.

Toyota Prius hybrid Super GT

Japonların üst düzey mühendislik ile inşa ettikleri bu yarış otomobillerinden biri olan Toyota Prius hybrid tam anlamı ile bir evrim geçirmiş. Prius’un 2. ve 3. nesli bu muazzam değişime uğrayarak yarışlarda başarılar elde etmiş.

3.4 litrelik V8 Toyota motoru otomobilin ortasına yerleştirilerek arkadan itişli hale getirilmiş. Elketrik melezi olarak ün yapan Prius hybrid bu çılgın yarış otomobilinde de elektrik motorunu kullanmaya devam ediyor ve önemli bir performans elde ediyor.

APR Performance isimli marka otomobilin gövdesini baştan inşa etmiş ve çirkin Prius hybrid tamamen bir cehennem zebanisine dönüşmüş.

Alt bölümde önce 2. nesil ve sonrasında 3. nesil Toyota Prius hybrid Super GT’nin fotoğraflarını bulabilirsiniz.

2. nesil Toyota Prius hybrid

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.