Çatıda araba yapan adam

Çatıda araba yapan adam Aziz Ayışığı

Biliyoruz başlık çok ilginç ama gerçek, evin çatısında yapılan bir araba ile karşınızdayız.

Ülkemizin güzel Karadeniz bölgesinde çatıda yapılan gemiler veya tekneleri haberlerde görmüşsünüzdür. Bu seferki bir tekne değil, İzmir’de yapılan 2 kişilik drift car.

Takipçilerimizden Sayın Aziz Ayışığı‘nın projesinden haberdar olduk ve çatıdaki otomobili görüntülemek için  bizleri evine kabul etti. Kendisine bu proje ile ilgili sorulacak bütün soruları güneşli bir günde otomobilin yanında “terasta” sorduk ve hikayesini öğrendik.

Aziz bey yılların getirdiği tecrübeye sahip zanaatkar bir tesviyeci ve aynı zamanda otomobil meraklısı bir kişi. Hani elinden her iş gelen insanlar vardır, bozulan her şeyi tamir edebilirler işte Aziz bey o kişilerden biri.

 

Kendisine sosyal medyadaki otomobil gruplarında rastlayabilirsiniz. Geçmişte Opel Manta, BMW 320, Mercedes W123, Volkswagen Beetle gibi otomobillere sahip olmuş ve bir çok tamirat tadilat işini kendi evinin altındaki kapalı garajında yapmış.

İnternet videolarında gördüğü drift trike motosikleti yapmayı başarmış. 150cc hacminde motora sahip  drift trike ile trafiğe kapalı alanlarda sadece eğlenmek ve drift yapmak için inşa etmiş.

aziz_ayışığı_drift_bike

Bu yöntem ile üretilen otomobiller dünya çapında uzun yıllardır mevcut. Örnek olarak Catheram, Donkervoort ve Ariel Atom gösterilebilir.

doonkerwoorth

Aziz beye sorularımızı sıraladık

Neden çatıda?

Evin altında kapalı garajım var, fakat garaj kapısı açıkken arkadaşlar ve komşularım ile sohbet ve muhabbet ederken yeteri kadar konsantre olamayacaktım. Bu yüzden sessiz ve kimsenin olmadığı bir yer olarak evimin terasında bu projeyi yapmaya başladım

çatıda araba yapan adam aziz ayışığı

Bu proje herhangi bir otomobilin replikası mı olacak?

Hayır bu seri üretim herhangi bir otomobilin ölçüleri veya kalıpları kullanılarak yapılan bir otomobil değil. Sadece standart bir C sınıfı otomobilin tekerlek iz mesafeleri referans alındı.

çatıda araba yapan adam aziz ayışığı

Otomobilin kaporta panelleri sac yada fiberden mi olacak?

Otomobil tüp şasi formunda olacak kaportası olmayacak. Mad Max filmindeki otomobiller gibi veya kaya tırmanma yarışlarındaki araçlar gibi çıplak ama drift aracı olacak. Sadece ön bölüme güzel bir görüntü olması için fiberden bir kaput eklenecek.

çatıda araba yapan adam aziz ayışığı

Bu proje için kaç kişilik bir ekip ile çalışıyorsunuz?

Tek başıma 🙂

çatıda araba yapan adam aziz ayışığı

Hangi motoru kullanacaksınız?

1994 model Opel Astra GSI motoru kullanacağım. Bu motor 160 beygir gücünde ve bu otomobil için yeterli güce sahip.

çatıda araba yapan adam aziz ayışığı

Motor neden arkada?

Bu tasarımı sadece drift yapabilecek bir otomobil olmasını düşünerek yola çıktım. İlk öncelik otomobilin arkadan itişli olması idi. Motoru ön bölüme yerleştirmek bir çok ekstra iş çıkartacaktı. Hareketi arkaya aktarmak için uygun şanzıman, şaft, diferansiyel vb aktarma organları ile uğraşmaktan kurtuldum.

çatıda araba yapan adam aziz ayışığı

Açı kiti m o?

Evet drift için hazırlanan otomobillerdeki sistemin aynısı. Bütün bağlantıları ve tekerleklerin bu ekstra dönüş açısını sağlayacak bütün detayları ben yaptım.

çatıda araba yapan adam aziz ayışığı

Toplan ağırlık ne kadar olacak?

Proje bitmeden bunu söylemek zor ama 600/700 kg civarında olacağını tahmin ediyorum.

Güvenli mi?

Trafiğe açık alanlarda kullanılmayacak ve oldukça güvenli. Otomobilin tamamı bir roll cage şeklinde olacak bunun güvenliğe etkisi çok büyük. Örnek vermek gerekirse yarış otomobillerinin içinde yer alan takla kafesinden oluşan bir araç olacak. Sadece drift için kullanılacağı için yüksek hızlara da çıkmayacak.

çatıda araba yapan adam aziz ayışığı

Ruhsat ve plaka çıkartılabilir mi?

UTV formunda yapılan araçlara plaka ve ruhsat alınabiliyor. Gerekli yasal mevzuatı henüz araştırmadım ama uygun teknik projelendirme ile plaka ve ruhsat alınabileceğini düşünüyorum.

çatıda araba yapan adam aziz ayışığı

Bu aracı çatıdan nasıl indireceksiniz?

Önce aracın üzerindeki eternitleri söküp uygun bir vinç yardımı ile çatıdan aşağıya indireceğiz.

çatıda araba yapan adam aziz ayışığı

Aziz beye çatıdaki aracının başında yaptığımız bu güzel sohbet için  çok teşekkür ederiz. Otomobil fiyatlarının akıl almaz şekilde yükseldiği günümüzde bu yaratıcı ve meslek sahibi insanların neler yapabileceğine şahit olmaya devam edeceğiz.

Bu kişiye özel üretim otomobil asfalt ile buluşmasını sizlerle paylaşıyor olacağız.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.