Çalınan 814 bin otomobil nerde?

Çalınan 814 bin otomobil nerde?

Kanada’da 2020 yılında 814 bin 400, 2019 yılında ise 724 bin 872 otomobil çalındığı polis kayıtlarına geçmiş durumda.

“Dünyanın diğer ucunda çalınan otomobillerden bize ne”

2020 yılında sizlere Kanada’da çalınan ve sahte evraklar ile Türkiye’ye gönderilen otomobillerin haberini paylaşmıştık.

Kanada’dan Türkiye’ye gelen çalıntı otomobiller

BMW M6 cabriolet, Mercedes AMG GLC coupe, Chevrolet Camaro, Jaguar, Lexus, Land Rover, Honda ve Toyota gibi otomobiller sahte evraklar ile Türkiye ve Libya’ya gönderilmiş fakat İtalya limanında polisler tarafından el konulmuştu.

Kanada’nın en büyük sorunlarından biri olan çalınan otomobiller sebebi ile sigorta şirketleri 1.6 milyar dolar para ödemesi yapmış. 2019 ve 2020 yılında sayısı 1 buçuk milyona ulaşan çalıntı otomobiller neden bulunamıyorlar yada nereye gidiyorlar?

Otomobillerin yasa dışı yollarla gönderildiği yerlerin başında Batı Afrika geliyor. CBC News, Nijerya’nın Lagos kentindeki yerel otomobil satıcılarıyla koordineli bir şekilde çalıştı ve Kanada’ çalındığından şüphelenilen bir araba filosu ortaya çıkardılar.

Hırsızlık kurbanı Natalie Cara, 2020 Lexus’unun gece çalınmasına ilişkin güvenlik kameraları görüntülerini CBC News ile paylaştı. Hırsızlar  Natalie Cara’nın yeni arabasını çalmaları 20 dakika sürmüş. Başka bir kurban, bir alışveriş merkezinde alışveriş yaparken yepyeni Honda CR-V’sini yine çok kısa bir sürede çalmışlar.

Nasıl çalıyorlar?

 

Kanadalı  yetkililerin açıklamalarına göre maliyeti 1000 dolar olan ve “röle saldırısı” adı verilen bir yöntem kullanıyorlarmış. Bu yöntem anahtarsız çalıştırma özelliği olan otomobilleri, anahtar yakınlarda olmadığı halde yakındaymış gibi algılamalarını sağlayıp kapıların açılmasını ve otomobili çalıştırmaya izin veriyormuş.

Batı Afrika’ya illegal yollar ile sokulan ve ele geçirilen otomobillerin dışında başka hangi ülkelere kaçak yollar ile sokulduklarına dair bir bilgi paylaşılmıyor. Lakin yukarıda da yazdığımız gibi daha önce ülkemize sahte evraklar ile konteynerler içinde yollanan ve İtalya’da el konulan otomobiller gibi başka otomobiller geliyor mu diye düşünmeden edemiyoruz.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir