Bu Porsche 1.253.584 km’de

Bu Porsche 1.253.584 km’de

Yüksek km denilince akıllara bir Porsche gelmiyordur ama bu araba bir istisna. Başlığı yanlış okumadınız bu Midnight Blue rengindeki 911 tam olarak 1.253.584 km’de ve hala yoluna devam ediyor.

Önce bu Porsche modelinin ne olduğuna ve detaylarına bir bakalım.

1974 yılında ilkkez Frankfurt otomobil fuarında tanıtılan 911 modelinin bu yeni versiyonu bir başlangıç olarak kayıtlara geçmiştir. Bu Porsche 911’i diğerlerinden farklı kılan en büyük özelliği turbo olmasıdır. Bu tarihe kadar Alman markasının bir çok turbo motorlu modeli olsa da bu model ile ilk seri üretim turbo beslemeli olması onu diğerlerinden ayırıyor.

Bir diğer farklılık ise geniş çamurluklar, balina kuyruğu adı verilen arka spoiler gibi yenilenen tasarım çizgileri ile yeni bir devrin kapısı aralanmış olmuş.

1974 yılı için hız limitlerini belirleyen bu model üzerinde 3 litre boxer bir motor bulunurken ürettiği güç ise 260 hp ve maksimum hızı 246 km’dir.
0-100 hızlanması sadece 5.2 saniye olan 911 nasıl 1.253.584 yapmış, sahibi kimmiş bir göz atalım.

1976 yılında Kanadalı iş adamı olan Bill MacEachern ilk kez turbo beslemli bir Porsche almak için hiç tereddüt etmemiş. 911’i sipariş ettiğinde markanın satış temsilcileri “bu kadar hızlı bir araba almak istediğinize emin misiniz” diye kendisine sormuşlar ve Bill MacEachern tereddütsüz evet cevabını vermiş ve aracın teslimatı için geri sayım başlamış.

Birçok Porsche sahibi gibi kapalı garajlarda bir koleksiyon parçası olarak saklamak yerine Kanadalı sahibi motoru hiç durdurmadan aracı ile çok uzun kilometreler kat etmiş. Bill MacEachern 911 turboyu satın almadan önce yine başka bir Porsche kullanmış ve markayı yakından tanıyormuş. Bu referans ile anlıyoruz ki Bill MacEachern bilinçli bir şekilde bu 911’i almayı karar vermiş.

Güçlü Amerikan arabalarına “sütçü kamyonu gibi yavaş” diyerek beğenmemezliğini belirten Bill MacEachern adeta 911 ile bütünleşmiş.

Almanya ve Avrupa’da 911 turbo olarak etiketlenen bu model Amerika kıtasında ise 930 olarak resmiyet kazanmış. Bu isim değişikliği neden yapıldı bilinmez ama bu çılgın adam ile ilgili internette araştırma yaptığınızda Porsche 930 adıni kullanarakta karşınıza çıkacaktır.

İlk turbo model olan bu Almanın diğer bir özelliği ise sadece 350 adet üretilmiş olmasıdır. Sınırlı sayıda üretim bilgisi olduğunda zaten direkt koleksiyon parçası olan bu Midnight Blue rengindeki efsane hala sahibi tarafından kullanılıyor ve kilometresi artmaya devam ediyor.

Yaptığımız araştırmada ne yazık ki Bill MacEachern tarafından motor yenilemesi yapılıp yapılmadığı ve yapıldı ise kaç defa yapıldığına dair bilgilere ulaşamadık.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.