Brunei Sultanın koleksiyonundaki en nadir 10 otomobil

Brunei Sultanın koleksiyonundaki en nadir 10 otomobil

Brunei nerededir?  Sultanı kimdir?

Brunei, resmî adıyla Brunei Ülkesi, Barışın Ülkesi veya Bruney Darüsselam Güneydoğu Asya’daki Borneo adasında yer alan sultanlıktır ve ülkenin tek komşusu Malezya’dır. Başkenti Bandar Seri Begavan’dır, İslami monarşi ile yönetilen ülkenin resmî dili Malaycadır. Ülkenin gelir kaynaklarının başında doğal gaz ve petrol vardır. Ülke ekonomisi Sultan’ın ve Shell’in elindedir. Katar’dan sonra GSMH ölçütüne göre dünyanın en zengin ikinci ülkesi olarak kabul edilmektedir.

Brunei Sultanı Hassanal Bolkiah dünyanın en zengin isimleri arasında yer alır. Sultan Hassanal Bolkiah (d. tarihi 15 Temmuz 1946 ve hala yaşıyor), Brunei Sultanlığı’nın 29. Sultanı ve ilk Başbakanı. 28. Sultan III. Ömer Ali Seyfettin’in en büyük oğludur. Forbes Dergisinin 2006 yılında tarihin en zenginleri listesinde 38 milyar dolar ile 11. sırada yer almıştır.

1946’da Brunei’nin başkenti olan Bandar Seri Begavan’da doğan Hassan, babasının feragatı ile 1968’de taç giymiştir. Kraliçe Elizabeth tarafından şövalye ilan edilmiştir ve Brunei 1984’e kadar Büyük Britanya’nın mandası olarak kalmıştır. Shell petrol şirketi ülkedeki en etkili kurumdur. Öyle etkilidir ki; ülke için, İngilizce refah devleti manasına gelen ‘welfare state’ yerine ülkeye ‘shellfare state’ denilerek, mecazen de olsa Shell Petrol Şirketi’nin devlet için ne kadar refah sağladığı vurgulanmaktadır.

Sultanın en kıymetli 10 otomobili

Para sınırsız olunca Ferrari ve Bentley gibi markalara kendinize özel otomobiller yaptırabiliyorsunuz. Brune Sultanı özellikle 1990’lı yıllarda verdiği özel siparişler ile otomobil meraklıları tarafından tanınan bir isim haline gelmiş. Koleksiyonunda kaç adet otomobil var bilinmiyor ama en nadir olan 10 tanesi şu şekilde listeleniyor.

Ferrari Testarossa F90 Speciale

Brunei Sultanı mevcut modellerin şasisine dayalı özel sürüm otomobiller üretmenin büyük bir hayranıydı ve Testarossa F90 Speciale tam olarak böyle ortaya çıktı. Araba normal bir Testarossa’ya dayanıyordu , daha sonra Majestelerinin zevkine göre kapsamlı bir şekilde yeniden düzenlendi.

Var olan altı F90’ın tümü 1988’de Sultan tarafından satın alındı. BruneiSultanın talimatı ile herkesten gizlenen bu özel tasarımın varlığını Ferrari’nin  resmen doğrulaması yada kabul etmesi on sekiz yıl sürdü. Sonunda, F90’ların, orijinal otomobilin 390 beygirlik düz-12 motoru da dahil olmak üzere, tamamen stok Testarossas olduğu ortaya çıktı.

 

Bentley Dominator

Çoğu kişi Bentley’in ilk SUV’sinin Bentayga olduğunu sanıyor ancak  doksanlarda altı Dominator inşa edildi ve her birinin tümü Brunei Sultan ve aile üyelerine 4,6 milyon dolara satıldığı bildirildi.

Dominator’ın özellikleri hakkında çok az şey biliniyor, ancak Bentley’in dönemin Range Rover motoru kullandığı düşünülüyor. Kaputun altında Land Rover’ın 3.9L V8 veya Bentley’nin 6.7L V8 olduğu düşünülse de Dominator’ın hangi motora sahip olduğu hala belirsiz.

BMW Nazca M12

BMW’nin en radikal konsept otomobillerinden biri olan Nazca M12, şirketin M1’in halefini oluşturmaya çok yakındı. 1100 kg ve 850i ile aynı V12 motorunu kullandı ve yaklaşık 300 hp güç üretiyordu.

Orijinal konsept otomobil hala BMW’nin mülkiyetinde, ancak Brunei Sultan’ın karoser üreticisi Italdesign’a kendisi için ikinci bir versiyon yapması karşılığında büyük miktarda para ödediğini gösteren kanıtlar olduğu söyleniyor. Sultan’ın sözde arabasına ait sadece bir fotoğraf var, ama gerçekliği halen kesin değil.

Mercedes-Benz AMG CLK GTR

CLK GTR’nin çok az tanıtıma ihtiyacı var, çünkü bugün Mercedes‘in en önemli başarılarından biri olarak ün kazanmıştır. Ancak üretildiği dönemde şirket 26 adet otomobili satmak için yeterli ilgiyi toplamakta oldukça zorlanmış.

Brunei Sultan iki tane almak için devreye girmiş ve bu satışlar Mercedes’in departmanı için bir rahatlama olmuş olmalı. Bildirildiğine göre Sultan arabanın bir hard-top ve bir spider versiyonuna satın almış. Bir çok CLK GTR sahibinin aksine halka açık yerlerde sürerken görülmüş.

 

Ferrari F40 LM

Ferrari F40 LM markanın turbo beslemeli pist yarışlarındaki versiyonlarına çok yakın cadde tipi otomobili idi. İtalyanlar bu özel otomobili daha da özelleştirmek için 720 beygir gücüne çıkarıp ağırlığı daha da azaltmayı başarmışlar.

F40 LM şimdiye kadar yapılmış en iyi yol tutuşlu Ferrari’lerden biri olarak kabul ediliyor, bu nedenle Sultan’ın bir tanesine sahibi olduğunu öğrenmek sürpriz değil. Dünya çapında sadece 19 adet üretildi ve nadiren bir tanesi satışa çıkar ve milyonlarca dolara satılırlar.

 

Cizeta-Moroder V16T

Cizeta-Moroder bir grup eski Lamborghini mühendisinin kendi arabalarını yaratmak için bir araya gelmesiyle oluşan butik bir süper otomobil şirketidir. Diğerlerinin yanı sıra Urraco, Diablo ve Countach ile bileşenleri paylaşan Lambo modellerin parçalarına dayanmaktadır.

V16T’nin Diablo’ya oldukça benzediğini düşünen varsa, bunun iyi bir nedeni var. Tasarım aslında Marcello Gandini’nin, Lamborghini tarafından reddedilen ve daha sonra Cizeta-Moroder’a satılan Diablo için yaptığı ilk tekliflerden biridir. V16T ilk üretim çalışması sırasında çok az müşteri buldu ancak Sultan bir tane satın aldı.  Söylendiğine göre Sultan onu hiç sürmedi ve bugün hala bir hangarda yattığı düşünülüyor.

 

McLaren F1 LM

McLaren F1 birçok kişi tarafından en iyi yol otomobili olarak kabul edilir ve LM onun ultra nadir yükseltilmiş yarış versiyonudur. Oldukça nadir olmasının nedeni sadece beş müşteri arabası ve bir geliştirme arabası yapılmış olmasıdır. Üretilen 5 otomobilden üçünü Sultan satın almıştır.

Sultan dönem dönem bazı otomobillerini satışa çıkartır ancak bugüne kadar 3 McLaren F1 LM’den hiç birini satmadı.

 

Ferrari FX

FXX veya FXX-K koleksiyoncuların ganimetleri haline gelmeden çok önce, 1995’teki ultra nadir FX, Brunei Sultanı koleksiyonunun mücevherlerinden biriydi. Sultanın talebi üzerine kendisine özel olarak yapılan bu otomobilden yedi adet üretilmesi planlanmış. Ancak dördü teslim edildikten sonra diğer 3 tanesi için siparişini iptal etmiş.

Ferrari 512 üzerine Pininfarina tarafından yeniden tasarlanan otomobilin 3 tanesi başka kişilere satılmış.

 

Bentley Buccaneer

Bentley markası Volkswagen tarafından satın alınmadan önce iflasın eşiğine gelmiş. Bu dönemde markayı Brunei Sultan kurtarmış ve bu özel otomobili sipariş vermiş. Kendisi için 6 adet Bentley Bucanner yaptıran Sultan’ın otomobillerin tasarım ve geliştirilmesi için ne kadar para ödediği tahmin edilemiyor.

Bentley Buccaneer
Bentley Buccaneer

Buccaneer’in teknik özellikleri hakkında çok az şey biliniyor, ancak motorun aynı döneme ait Bentley Continental R’den olduğu bildiriliyor. Siyah, kırmızı ve gümüş olmak üzere altı adet örneğinin üretildiği ve hepsinin halen Sultan ve ailesinin mülkiyetinde olduğu düşünülmektedir.

Bentley Buccaneer
Bentley Buccaneer

 

Ferrari F50 Bolide

Ferrari’nin zaten özel olan F50’lerinin kendisine özel bir sürümünü yapmaya ikna etmek yalnızca seçkin birkaç kişinin yapabileceği bir şey olsa gerek. Sultan’ın F50 Bolide’yi ie tam olarak yaptığı şey tam olarak buydu “seçkin” olmak. Diğer projelerinin çoğu gibi , arabanın özellikleri hakkında çok az şey biliniyor.

Ferrari F50 Bolide
Ferrari F50 Bolide

Tam bir karbon fiber şasiye ve on iki silindirli bir motoru dışında otomobil ile ilgili başka hiç bir bilgi yok. Aslında bu konuda o kadar az şey biliniyor ki, bu düşük çözünürlüğe sahip fotoğraflar dünyanın en nadir rastlanan Ferrari’sine sahip olduğu yegane görüntüler arasında yer alıyor.

 

Paranın gücü ile Ferrari gibi markalara kendine özel otomobiller yaptıran sultanın en nadir 10 otomobilini sizlerle paylaştık.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir