Boxer motor olmayan tamamen elektrikli Subaru Evoltis

Boxer motor olmayan tamamen elektrikli Subaru Evoltis

Subaru markası denilince akıllara ilk gelenler turbo beslemeli boxer motoru ve kendine has sesi ile 4 çeker sistemidir.

Yakın geçmişte Subaru  önce XV modelini sonra da Forester modelinin hibrit seçeneklerini satışa sunmuştu. Ülkemizde XV hibrit  olmasa da Forester modelinin olan e-boxer versiyonu 669 bin liradan başlayan fiyatlar ile satılmakta.

subaru forester e boxer

Star Wars filminden çıkmış gibi görünen, tamamen elektrikli Subaru Evoltis daha önce Toyota ile yapılan BRZ VE GT86 iş birliği gibi yine ortak bir proje olarak karşımıza çıkıyor.

subaru evoltis

Evoltis’in motor ve pil teknolojisi Toyota‘nın TNGA platformu ile ortak kullanım olacak. Bunun yanında Subarunun ileri sürüş güvenlik teknolojileri Eye Sight ve daha fazlası da Evoltis’te kullanılmaya devam edecek.

subaru evoltis toyota e tnga

Evoltis alt yapısında kullanılan Toyota’nın e-TNGA platformu ile güç ve menzil verileri ise şimdiden belli olmuş.

Kullanılacak bataryalara göre farklılık gösterse de maksimum menzil için 600 km ve 215 beygir ile 400 beygir olarak iki farklı güç seçeneği sunacak. Bu seçeneklerin dışında Evoltis için bir de STI versiyon olarak daha da güçlü bir seçenek olması bekleniyor.

subaru evoltis toyota e tnga

Artık boxer değil

Subaru markasının 1980’li yıllarda inline motordan boxer motora geçişinin üzerinden sonra ilk defa kendine has boxer rumble sesini duyamayacağız. Ülkemize muhtemelen gelmeyecek olsa da meraklılarına bilgi amaçlı olarak yeni Elvotis 4 çeker olmaya devam edecek.

Görsel detaylar

Ön bölüm
Yerli otomobilimiz TOGG ve bir çok elektirikli modelde olduğu gibi ön bölümde herhangi bir hava girişi yok. Siyah ve beyaz kombinasyonuna sahip geniş yüzeylere göre Japon animesi gibi kısık gözleri hatırlatan farlara sahip. İçten yanmalı motor olmaması sebebi ile kısa ön kaput Lamborghini tasarımlarını hatırlatıyor.

Subaru-Electric-evoltis

Yan bölüm
Vızıv konsept çizgilerini hatırlatan abartılmış siyah  çamurluk dodikleri oldukça büyük. Kapılardaki derin ölçülere sahip radyüse sahip detaları ile farklı olmak isteyen bu otomobil yollara bu şekilde mi çıkacak yoksa biraz daha evcilleştirilecek mi göreceğiz.

Subaru-Electric-evoltis

Arka bölüm
Sağ ve sol arka çamurlukların bir devamı olarak görünmeyen bagaj kapağı tasarımı aracın ayrı bir uzantısı gibi tasarlanmış. Arka tamponun büyük bir bölümü siyah rengi ile aracın yerden daha yüksek görünmesi hedeflenmiş ve çok büyük bir difüzör gibi görünüyor.

Sınırlı sayıdaki görsellere sahip yeni Subaru Evoltis yollara çıktığında ise rakipleri karşısında oldukça zorlu bir pazarı paylaşıyor olacak.

 

Başılıca rakipleri Volkswagen ID.4, Ford Mustang Mach-e, Nissan Ariya , Genesis JW EV ve Hyundai Ioniq, Mercedes-Benz EQC , Tesla Model Y, Audi e-Tron, Cadillac Lyriq olacak.

Üretim adetlerine göre küçük ölçekli sayılabilecek bir marka olan Subaru neler yapabilecek merakla bekliyor olacağız.

Ocak 2020 yılında ilk defa görüntülenen Evoltis videosu

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.