BMW mühendisleri ne yapmaktalar?

Test sürüşünde yakalanan bu otomobil BMW markasının yeni ortadan motorlu modeli mi?

Almanların ikon markası olan BMW üretim hayatı boyunca sadece bir kez ortadan motorlu otomobil üretti. 1978 ile 1981 yılları arasında üretilmiş olan M1 serisi kendisini pistlerde kanıtlamış ve markanın önemli kilometre taşlarından biri olmuştur. BMW’nin ilk süper otomobil modeli olan M1 üç yıl boyunca sadece 455 adet üretilmiştir.

BMW M1

Takvimler 2013 yılını gösterdiğinde markanın ikinci süper otomobil i8 satışa sunuldu. 2019 yılına kadar Avrupa’da 8318 adet satış rakamı ile umduğunu bulamayan BMW markası i8 modelinin üretimini durdurma kararı aldı.

BMW İ8

Supersports kategorisinde kendine yer arayan Almanlar i8’den vazgeçtiklerinde yerine bir yenisini koymayı planlamış ve hatta bu yeni modelin tanıtımını da yapmışlardı. i8 modelinin yerine geçmesi planlanan ve geçmişteki M1 modelinin köklerine bağlı olduğunu turuncu detayları ile  hatırlatan yeni konsept model adı Vision M Next idi.

BMW Vision M Next

Korona salgını sebebi ile bütçe kısıtlamasına giden BMW Vision M Next konseptinin askıya aldı.

BMW Vision M Next

BMW Vision M Next ile ortadan motorlu supersport  otomobil girişimi askıya alınmış olsa da ortadan motorlu bir şeyler yapmak isteyen Alman mühendisler kapalı kapılar ardında çalışmaya devam mı ediyorlar?

Yol testlerinde yakalanan bu beyaz BMW 8 serisi ön ve arka bölümündeki kamuflajlar ile makyajlanmış bir otomobil gibi görünüyor. Fakat dikkat edilmesi gereken çok başka ve önemli bir detay var.

Otomobilin yan arka camlarındaki hava girişleri gibi görünen parçalar bu beyaz otomobilin motorunun arkada olduğu anlamına mı geliyor? . Akıllara 8 serisinin acaba arkadan motorlu bir versiyonu mu olacak sorusu geliyor. Belki de 8 serisi için bir yarış otomobili test ediliyordur…

Bu gizemli BMW‘nin fotoğraflarını çeken muhabir otomobilden gelen egzoz sesinin bildiğimiz BMW gibi olmadığını belirtmiş. Ortaya yerleştirilen bir motor ve egzoz sisteminin daha kısa olması ile birlikte acaba farklı bir sese mi sahip? Yada BMW yepyeni bir motor üzerinde mi çalışıyor?

8 serisinin coupe versiyonunu arkadan motorlu olarak yeniden inşa edip satışa sunulması oldukça düşük bir ihtimal. Lakin bu beyaz 8 serisi bir donör bir otomobil olup uzun vadeli süper otomobil için bir geliştirme programı olabilir mi?

BMW M1 serisi mezarından çıkıp yeni bir beden ile yollara çıkmak için sabırsızlanıyor gibi görünüyor.

Yukarıda yazdığımız bir çok sorunun cevabı olarak bu büyük beyazın yan camlarındaki havalandırmaların gerçek olmadığını yada ortaya yerleştirilen bir motor ile ilgisi olmadığınız düşünüyoruz.

Supersport bir otomobil için tahmin edilen 600 beygir ve üzerindeki turbo beslemeli yada yüksek sıkıştırma oranlı performansa yönelik bir motoru bu küçük hava kanallarından besleyemezsiniz. Otomobilin ortasına konumlandrılan kocaman bir motor bu küçücük hava kanallarından girecek az miktarda hava ile soğutmak imkansız gibi bir durum.

Peki bu yan camlardaki girişler nedir.

Hiç bir dayanağımız olmamasına rağmen bu küçük hava girişleri yeni bir hibrit sistemin gelişimindeki elektrik motoru yada bataryaların soğutulmasında kullanılması aklımıza geliyor.

Yazının sonuna geldiğimizde sanki başka bir gezegenden gelmiş ileri teknoloji gibi uzaktan baktığımız Alman teknolojisi bize aslında 3000 km kadar uzak olan başka bir dünya ülkesidir.

Kıskanmamak imkansız…

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.