BMC Tulga 1 yaşında

BMC Tulga 1 yaşında

BMC tam adı ile British Motor Corporation olan bu marka İngilizler tarafından  kurulmuş olsa da lisans, patent ve marka hakları tarafımızca satın alınmış ve artık tamamen yerli bir markadır.

1952 yılında Austin, MG, Riley, Morris, Volseley, Princess ve Vanden Plas   gibi İngiliz markaları olan üreticilerin aynı çatı altında toplandığı bir şirkettir. Bu tarihlerde Danimarkadan Avusturalya’ya kadar 21 ülkede üretim ve montaj yapmıştır.

 

Lisans hakları ülkemiz tarafından satın alındıktan sonra traktör, kamyonet, kamyon, otobüs, minibüs, askeri alanda ise özellikle zırhlı araçlar konusunda uzun yıllar boyunca İzmir’deki fabrikasında üretimler yapmış ve kendini kanıtlamıştır.

Kraliçe 2. Elizabeth, Izmir’de BMC fabrikasını ziyareti

2013 yılında üretimi durma noktasına gelmiş ve sonrasında kapanmıştır.  İş adamı Ethem Sancak tarafından satın alındiktan sonra üretimine devam etmiştir. Geçmiş yıllarda fabrikanın içinde bulunan çıraklık eğitim merkezinde yetiştirilen öğrenciler ile kendi kalifiye alt yapısına sahip olan BMC deneyimli personel gücüne sahipmiş.

2013 yılına gelindiğinde eski ve ilkel denebilecek üretim yöntemleri ile üretim yapan BMC yeni sahipleri ile bu dönemi geride bırakmaya çalışarak 2019 yılının Eylül ayı başında yeni bir araç tasarımı ile gündeme gelmişti.

BMC Tulga zırhlı Pick up

İki adet prototipinin fotoğraflarını gördüğümüz ve yine geçen yıl düzenlenen Teknofest organizasyonunda meraklıları için görücüye çıkmıştı.

Sanal ortamda ilk olarak tasarım görüntülerini gördüğümüz BMC Tulga sonrasında yürüyen, çalışan bir araç olarak karşımıza çıkmıştı. BMC markası yıllardır üretmiş olduğu araçların büyük bir bölümünde İtalyan Pininfarina tasarımları kullanmakta idi.

Pininfarina tasarımları

BMC markasının henüz ülkemizin yerli markası olmasından çok uzun zaman önce 1958 yılında Pininfarina yolları kesişmiş. İlk kez Pininfarina tasarım ortaklığı ile yollara çıkan otomobil ise Austin A40 Farina olmuş.

İngiliz topraklarında başlayan bu tasarım ortaklığı BMC’nin tamamen yerli bir marka olmasından sonra da devam etmiş. BMC Profesyonel serilerinden bir tanesininin hiç boyanmamış olanını bulursanız motor kaputunda Pininfarina imzası olan sticker’ı görebilirsiniz.

Ek olarak BMC’nin başarısız olan Megastar aracı da bir Pininfarina tasarımıdır. Günümüzün Volkswagen Transporter’ı olabilecek kadar iyi  bir tasarım yapmış olan Pininfarina, ne yazık ki dönemin BMC yetkililerinin kendilerine has tasarım değişiklikleri yüzünden Megastar çirkin bir araç olarak doğmuştur.

BMC ve Pininfarina tasarımlarından bahsettikten sonra tamamen yerli tasarım olduğunu tahmin ettiğimiz Tulga’nın İtalyanlar olmadan bizim kendi tasarımlarımızın olabileceğinin bir kanıtı gibi.

Yerli otomobilimiz olarak adlandırılan ve tasarımın tamamının İtalyanlar tarafından yapıldığını bildiğimiz TOGG otomobilleri yine dünya devi Pininfarina tarafından yapılmıştır.

BMC markasının iş birliği yaptığı tasarım ve ar-ge şirketi olan, yerli bir marka Hexagon ile çalıştığını biliyoruz. Bu yerli tasarım şirketi olan Hexagon BMC’nin uluslararsı çekicisi olan Tuğra ve havalimanı apron aracı tasarımlarını yapmıştır.

Tulga tasarımında Hexagonun imzası var mıdır bilmiyoruz ama tasarımının hiç bir yabancı stüdyo tarafından yapılmamış olması ülkemiz için gurur verici bir durum.

BMC Tulga 1 yıl önce tamamen zırhlı 6 ton ağırlığında bir prototip idi. Ticari bir ürün olmayacağı sadece güvenlik güçlerimiz için üretileceği açıklanmıştı.

Güvenlik güçlerimiz için yapılmış olması sebebi ile teknik verileri yada prototipin geliştirilmesi ile ilgili detayları ne yazık ki bilemiyoruz.

Çok yönlü bir fabrika olan BMC’den tasarımı tamamen bize ait bir otomobil tasarımı yaptıkları ve geçici olarak bu projeyi rafa kaldırdıkları dedikoduları var.

Bekleyip gelişmeleri takip edeceğiz.

bmc tulga

not: Amarok ile yanyana çekilen fotoğrafta 6 tonluk Tulga’nın ne kadar büyük olduğu anlaşılabiliyor

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.