Bilinmeyen ilk Ford Mustang 1

Ford markasının en efsanevi modeli olan Mustang ilk kez 17 Nisan 1964 yılında New York otomobil fuarında tanıtılmıştır. Satışa çıktığı yıl 121 bin 538 adet satan vahşi at’ın bilinmeyen bir versiyonu var.

Birçok otomobil meraklısının çok iyi bildiği bu Mustang modelinden önce 1962 yılında başka bir Mustang daha üretilmiş. Bizlerin bildiği Mustang’in isim babası ve çıkış noktası olan ilk Mustang’e ait bir kaç bilgiyi sizlerle paylaşmak istedik.

Ford tasarımcıları ve mühendisleri yarışlarda Corvette, Lotus, Ferrari ve MG gibi markalar ile rekabet etmek için bir otomobile ihtiyaç duymuşlar.

1962 MG 1600 Mk2 race car
1962 MG 1600 Mk2 race car
1962 Ferrari 246 race car
1962 Ferrari 246 race car
1962 Chevrolet Corvette race car
1962 Chevrolet Corvette race car
Tasarımcıların 3 haftada kil modelini oluşturduğu ve toplamda ise 100 günde üretilmiş otomobil bildiğimiz Mustang’e hiç benzemiyor.

Tasarımcılarının 2. dünya savaşında Amerikan hava kuvvetlerinin kullandığı savaş uçağı olan Mustang P51’den esinlenerek tasarıma yön vermeleri bu otomobilin adınında Mustang olmasını sağlamış.

Mustang P-51D
Mustang P-51D

Günümüzde dahi yarış otomobillerinde kullanılmakta lolan boru şasi yöntemi ile inşa edilip fiber gövde panelleri eklenen ilk Mustang için ilginç bir motor kullanılmış.

Ford Mustan 1 tasarım süreci
Ford Mustan 1 tasarım süreci

Mustang denilince aklımıza ilk gelen motor kocaman krom kaplı bir V8 ise biraz hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Bu otomobil için Amerika’daki adı Cardinal ve Avrupa kıtasındaki adı Taunus 12M olan V4 109 beygirlik motor görev yapmış.

Ford Cardinal P4 veya diğer adı ile Ford Taunus 12M
Ford Cardinal P4 veya diğer adı ile Ford Taunus 12M

Ford Cardinal önden çekişli bir model olmasına rağmen Mustang’e takılan motor otomobilin arkasına yerleştirilmiş ve arkadan itişli olması sağlanmış.

Gözlük modasına uyan Ford tasarımcıları
Gözlük modasına uyan Ford tasarımcıları

Ortaya çıkan bu yarış otomobili Ferrari modelleri geride bırakmayı başarmış ve 1964 yılındaki seri üretim Mustang için referans olmuştur.

1963 yılındaki yeni Mustang için yapılan ilk tasarım

1964 yılında yeni Mustang seri üretime geçtiğinde bu yarış otomobilin adının sonuna 1 rakamı eklenerek Mustang 1 olarak Ford tarihinde kendine yer bulmaya hak kazanmıştır.

Bu prototip aynı zamanda Ford bir başka efsane yarış ve yol otomobili olarak üretilmiş olan Ford GT40 içinde tasarım öncüsü olmuş.

Ford GT40 için ilk tasarım

Üretim hayatı boyunca ikonik bir Amerikan modeli olan Mustang 1970’li yılların başında yaşanan büyük buhran döneminde çirkin ve yine 4 silindirli bir model çıkartmış olsa da günümüzde hala güçlü ve kaslı olarak hayatına devam ediyor.

Prototip olarak üretilen Mustang 1982 yılından bu yana Henry Ford müzesinde serilenmektedir.
Not: yazının en sonunda Mustang’in videosuna ulaşabilirsiniz

Unveiled in 1962, this concept started development of what became the four-time Le Mans-winning Ford GT40. (01/06/2006)

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.