Beetle: Eski motoru bırak elektrik motorunu tak

Beetle: Eski motoru bırak elektrik motorunu tak

Ferdinand Poesche’nin 1938 yılında tasarladığı Beetle elektrikli olarak yoluna devam edecek. Otomotiv tarihini etkileyen modeller listesinde 4. sırada yer almayı başarmış olan Beetle üretim tarihi boyunca 21 buçuk milyondan fazla üretildi.

Arkadan boxer tip motora sahip bu ikon model Adolf Hitler’in emri üzerine savaş aracı olarak ikinci dünya savaşında Alman  ordusu için ve savaş sonrasında ise sivillere satışı yapılmıştır.

Temelde savaş aracı olması ve buna bağlı olarak kolay tamir edilebilen ve zor bozulan bu araç tarihi boyunca Almanya ve Brezilya’da üretilmiştir. Almanya sınırları içinde toplam 15.444.858 adet, Brezilya’da ise 3.350.000 adet üretilmiştir. Montajı yapılan ülkeler arasında ise Avusturalya, Belçika, Finlandiya, Endonezya, İrlanda, Malezya, Meksika, Yeni Zelanda, Nijerya, Filipinler, Güney Afrika, Venezuella ve Yugoslavya’dır.

Geçmişe dair bu kadar bilgiden sonra gelelim Beetle‘ların nasıl elektrikleneceğine.

VW markasının elektrikli otomobil üretimleri için iş ortağı olan eClassics firması tarafından yapılacak. eClassics firması VW grubunun elektrikli modellerinde kullanılan mühendislikleri Beetle üzerine entegre edecek.

VW’nin e-up modelinden gelen bu teknoloji Beetle gövdesine uygulanabilecek şekilde modifikasyona uğrayarak revize edilmiş.

Eski Beetle aracı ile Stuttgart yakınlarındaki Renningen bölgesinde yer alan dönüşüm hattına gelen kullanıcılar eski WOSWOS’larını artık elektrikli olarak yollarına devam edebilecekler.

Dönüşüm bu kadar kolay mı?

Beetle için elektrik dönüşümünde Lityum bataryaları aracın tabanına yerleştirileceği için bazı şasi ve genel güçlendirmeler fabrika standartlarında seri üretim prensibi ile yapılacak. Ek olarak yapılacak olan değişikliklerin en önemlilerinden biri olarak tamamen yenilenecek olan ve güncel olan fren sistemidir.  Sonsuz vida prensibine sahip 1 ileri ve 1 geri vitese sahip şanzıman olacaktır.

Hayatına 1938 yılında 25 hp güç ve 100 km maksimum hıza sahip olarak başlayan Beetle‘ın yeni elektrik motoru ise 82 hp olacak. 1 saatlik şarj ile 150 km gidebilecek olan Beetle‘ın yeni kalbi 0’dan 100 km hıza 8 saniyede yükselirken toplam ağırlığı yaklaşık 1300 kg olacak.

2020 yılında elektro şok uygulanan efsane Beetle için yapılan elektrik dönüşümü başka marka ve modeller içinde devam edecek. Bir sonraki dönüşüm ise Porsche 356 için olacak dedikoduları mevcut.

Bu kadar kurumsal yazıdan sonra şunu sormak istiyorum. Ülkemizdeki Beetle kullanıcıları Almanya’ya giderek bu dönüşümü yaptırabilir mi? Bu dönüşüm hukuki olarak mevzuata uygun mudur? Ülkemiz VW ithalatçıları bu dönüşüm hizmetini ülkemizde uygulayacaklar mı?

Beetle meraklıları Dr. Ekber Onuk’un üretmekte olduğu bu ikon modeline buradan bir göz atmalı

 

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.